Enduro to rodzaj kasku motocyklowego, który powstał z myślą o sportach terenowych. Z tego też względu, jego konstrukcja różni się od innych hełmów ochronnych. Czym dokładnie charakteryzuje się kask enduro? Co warto mieć na uwadze szukając takiego kasku? Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Kask enduro chroni głowę rowerzysty na leśnej trasie

Kaski enduro – czym się wyróżniają?

Głowa to wrażliwy obszar ciała, który bezwzględnie wymaga ochrony podczas uprawiania sportów – zwłaszcza tych o charakterze ekstremalnym. Z tego też względu, wybierając się na emocjonującą rowerową przejażdżkę czy motocross, należy wyposażyć się w  odpowiedni kask. Chociaż w sklepach można znaleźć ich szeroki wybór, w wymienionych przypadkach najczęściej polecany jest kask enduro. Jego konstrukcja wyróżnia się dużo większą wytrzymałością, zapewniając właścicielowi solidną ochronę podczas jazdy. Dzięki osłonie wykonanej z twardego i odpornego na uszkodzenia tworzywa, kaski enduro doskonale chronią głowę przed urazami, zwłaszcza jej wrażliwą część potyliczną.

Wysokiej jakości kask rowerowy enduro stworzony został z myślą o kolarstwie ekstremalnym MTB, jednak w ten rodzaj hełmu z powodzeniem mogą się w niego zaopatrzyć nie tylko miłośnicy wyczynowego kolarstwa. Równie dobrze sprawdzi się jako solidna ochrona przed niebezpiecznymi wypadkami podczas jazdy na motocrossie. Kask enduro rowerowy sprawdzi się również doskonale podczas Trialu, czyli jednej z najbardziej widowiskowych i jednocześnie niebezpiecznych konkurencji kolarskich.

Czym odróżnia się kask enduro od pozostałych kasków dostępnych na rynku? Przede wszystkim charakteryzuje go wzmocniona konstrukcja. Kaski MTB enduro posiadają wyraźne przedłużenie części potylicznej, które wizualnie odróżnia je od innego rodzaju dostępnych kasków. Mimo solidnej i wielowarstwowej budowie, kask ten jest lekki i komfortowy w użytkowaniu, na co dodatkowo wpływa doskonała wentylacja. Można zatem śmiało powiedzieć, że enduro zaliczają się do jednych z najlepszych kasków, zapewniających podczas jazdy wysokie bezpieczeństwo ich użytkownikom.

Kask enduro – na co zwrócić uwagę przez zakupem?

Wybierając kask enduro na rower należy przede wszystkim mieć na uwadze kwestię wysokiej jakości materiałów. Jest to niezbędne, aby kask zapewnił doskonałą ochronę podczas jazdy i nie pękł podczas groźniejszego wypadku. Ponadto, musi być on też idealnie dopasowany zarówno do wielkości, jak i kształtu głowy swojego właściciela. Tylne pokrętło powinno umożliwiać swobodną regulację wielkości. Komfort użytkowania zwiększy natomiast dobra wentylacja, dlatego też istotne są znajdujące się w kasku otwory wentylacyjne, które zapewnią niezbędny przepływ powietrza. Dobrym wyborem dla wyczynowców lubiących dokumentować swoje dokonania będzie natomiast kask wyposażony w uchwyt, na którym można przymocować kamerkę.

Na co natomiast zwrócić uwagę rozglądając się za kaskiem enduro typu cross? Podobnie jak w powyższym przypadku, kluczową kwestią jest jakość użytych do jego produkcji materiałów i sposób wykonania. Kask musi być wytrzymały, wyposażony w dopasowaną do kształtu głowy i wygodną wyściółkę oraz mieć niewielką wagę, dzięki czemu manewrowanie motocyklem nawet przez dłuższy czas nie będzie powodować dyskomfortu w okolicy szyi. Kask tego rodzaju musi być też odpowiednio wyprofilowany, aby móc ochronić użytkownika zarówno przed urazami, jak i intensywnymi promieniami słonecznymi.

Najlepiej wybierać kaski cross wyposażone w szybę, która dodatkowo zadba o bezpieczeństwo kierowcy. Wybierając model, który jej nie posiada, warto natomiast zwrócić uwagę, aby posiadał on charakterystyczne wgłębienie, pozwalające utrzymać gogle na swoim miejscu. Wentylacja w kasku cross enduro jest równie istotna – wyczynowa jazda jest wymagająca, przez co kierowca intensywnie się poci. Dobrze wentylowany kask zapobiegnie przegrzewaniu się głowy, co zdecydowanie podniesie komfort jego użytkowania.

materiał zewnętrzny