Wybierając się w podróż, niezależnie od miejsca docelowego, czasu podróży czy wybieranego środka transportu, oprócz tego co trafi do naszej walizki warto przemyśleć w co tak naprawdę najlepiej się spakować. Na co zwrócić uwagę, gdy dopiero rozważasz zakup bagażu, jakie plecaki lub walizki sprawdzą się w trasie najlepiej i co spakować w podróż w ramach wyposażenia niezbędnego?

Wybierając się w podróż, niezależnie od miejsca docelowego, czasu podróży czy wybieranego środka transportu, oprócz tego co trafi do naszej walizki warto przemyśleć w co tak naprawdę najlepiej się spakować. Do wyboru mamy zwykle klasyczną walizkę na kółkach, torbę podróżną przerzucaną na pasku przez ramię i plecak, kojarzący się przede wszystkim z pieszymi wędrówkami. W niezbędniku podróżnika znalazłyby się optymalnie wszystkie trzy opcje, dzięki którym łatwiej będzie dopasować bagaż do każdej podróży. Na co jednak zwrócić uwagę, gdy dopiero rozważasz zakup bagażu, jakie plecaki lub walizki sprawdzą się w trasie najlepiej i co spakować w podróż w ramach wyposażenia niezbędnego?

W co spakować się w podróż?

Walizka, torba, czy plecak? Przed takim wyborem staje większość podróżników przed każdym planowanym wyjazdem i nic w tym dziwnego: wybór odpowiedniego bagażu może znacząco poprawić albo obniżyć komfort podróżowania. Każda z form ma swoje wady i zalety, dzięki którym dopasowuje się do konkretnych sytuacji i może okazać się bardziej praktyczna w podróży pociągiem, samolotem, samochodem czy wycieczce pieszej. Wybierając, zawsze warto pamiętać w pierwszej kolejności o celu i charakterze naszej podróży: nie wybierzemy lekkiej, twardej walizki na kółkach na pieszą wędrówkę po górach, ani też wielkiego i ciężkiego plecaka turystycznego na podróż samolotem z ograniczeniami gabarytowymi bagażu.

Walizki podróżne sprawdzą się szczególnie dobrze w podróżach samolotem, samochodem lub pociągiem, gdy bagaż jest stosunkowo ciężki i noszenie go na plecach lub w torbie byłoby mocno niepraktyczne. W zależności od długości podróży i ilości zabieranego bagażu, mamy tu do wyboru walizki małe i duże, sztywne i miękkie, z większą ilością kółek dla wygodnego prowadzenia i wzmocnioną konstrukcją niezbędną przy większym rozmiarze i dopuszczalnym obciążeniu walizki. Niestety, z walizką najłatwiej przemieszczać się po równym podłożu, jeśli więc planujesz przemieszczanie się po trawiastym czy błotnistym terenie, jej konstrukcja może zupełnie się nie sprawdzić.

Alternatywą dla walizek są torby podróżne, lekkie i zajmujące mało miejsca, ale przy tym też dość pakowne. Jeśli wybierasz się w podróż samochodem, z powodzeniem zabierzesz ze sobą większą torbę wypakowaną po brzegi zajmującą w bagażniku mniej miejsca, niż walizka. Niestety, jeśli w grę wchodzi przemieszczanie się pieszo, pełna torba może szybko stać się sporym obciążeniem dla pleców i barków, dlatego też głównie poleca się je przy krótszych podróżach lub wyjazdach samochodowych. Dla amatorów pieszych wędrówek pozostaje więc do wyboru plecak, w którym należy zadbać koniecznie o odpowiedni stelaż pozwalający na równomierne rozłożenie ciężaru i oparcie go nie tylko na barkach, ale i biodrach. Plecak pozostawia podczas podróży wolne ręce, jest pakowny, a przy tym sprawdzi się w podróży w każdych warunkach.

Torba podróżna

Na co zwrócić uwagę przy zakupie plecaka, walizki i torby podróżnej?

Bez względu na rodzaj bagażu, jaki wybierzesz, jego pojemność, kształt czy cechy szczególne, zawsze zwróć uwagę na to, by charakteryzował się solidnym wykonaniem i konstrukcją zdolną wytrzymać więcej, niż jedną wyprawę. W przypadku walizek będzie to najczęściej kwestia wytrzymałego materiału zewnętrznego i wzmocnionych kółek, które poradzą sobie także na drobnych nierównościach chodnika. Przy wyborze torby polecamy sprawdzić szycie, zarówno w samej komorze bagażowej, jak i przy uchwytach do jej noszenia. Kluczowym elementem plecaków turystycznych będzie ich stelaż – bez właściwego układu odciążającego kręgosłup i barki, podróżowanie z plecakiem na dłuższych dystansach może okazać się ogromnym obciążeniem dla organizmu. Przy planowaniu podróży zwróć też uwagę na torby i walizki z powłoką hydrofobową, aby uniknąć przemoczenia bagażu podczas opadów deszczu czy śniegu.

Niezbędnik podróżnika: co spakować, aby wygodnie podróżować?

W sklepach z akcesoriami i wyposażeniem podróżnym znajdziesz nie tylko torby i plecaki, ale także cały szereg akcesoriów które z powodzeniem zaliczają się do kategorii podróżnych niezbędników. Mowa tu między innymi o miniaturach kosmetyków i pojemnikach na kosmetyki podróżne, ręcznikach i poduszkach turystycznych, które mogą przydać się podczas niespodziewanego przestoju na lotnisku czy jednodniowego pobytu w pobliskim hotelu, a także apteczkach podróżnych, moskitierach (jeśli planujesz spać na świeżym powietrzu), czy wreszcie portfelach i pokrowcach, które ochronią Twoje dokumenty przed przemoczeniem i zaginięciem. Z ograniczoną przestrzenią w bagażu podręcznym warto pakować się z głową: ogranicz wyposażenie tam, gdzie to możliwe, by nie dźwigać w podróży akcesoriów całkowicie zbędnych lub możliwych do kupienia w miejscu docelowym.

materiał partnera