Drony zdecydowanie dostarczają rozrywki i pozwalają oglądać nawet ciężko dostępne tereny z powietrza – popularność tej latającej zabawki może jednak przynieść nieoczekiwane konsekwencje, jeżeli nie dostosujemy się do panujących przepisów. Kiedy można latać bez licencji, i co należy wiedzieć, kupując drony bez licencji do użytku własnego?
Dron a licencja – obowiązujące przepisy
Obowiązujące obecnie przepisy dotyczące użytkowania dronów mówią o tym, że dron ważący mniej niż 250 g nie podlega rejestracji, a osoba go użytkująca nie musi mieć specjalnych zezwoleń. Tego typu urządzenie traktowane jest prawnie jako zabawka, i nie podlega tym przepisom. Jedynym obecnie odstępstwem od regulacji prawnych jest właśnie dron do 250 g – przepisy mówią o braku konieczności jego rejestracji, jednak ten posiadający kamerę musi być zarejestrowany na stronie drony.ulc.gov.pl, gdzie wygenerowany zostanie numer operatora – naklejkę z tym numerem należy umieścić na urządzeniu, dopiero wtedy można go użytkować. Dodatkowo użytkownik takiego urządzenia musi posiadać licencję do latania dronem, a taką licencję można uzyskać po zdaniu egzaminu praktycznego i teoretycznego w odpowiednio uprawnionej placówce.
Dron bez pozwolenia do 250 g w miejscach dozwolonych nie jest zagrożone karą – jednak już użytkowanie tego, który jest cięższy niż 250 g, powoduje zagrożenie użytkownikowi wysoką grzywną, lub w skrajnych sytuacjach nawet pozbawieniem czy ograniczeniem wolności.
Czy mogę zabrać drona ze sobą na wakacje?
W zależności od tego, jakiego typu jest użytkowany dron, ile waży, a także gdzie będzie użytkowany, możemy zabrać go ze sobą na wakacje, gdzie można latać dronem bez licencji. Niemniej jednak warto pamiętać, że można nim latać nad ludźmi, ale już nie nad dużymi ich skupiskami, np. na festiwalach, marszach czy demonstracjach. Niepełnoletni użytkownicy dronów muszą posiadać pisemne zaświadczenie od rodziców lub opiekunów o wyrażeniu zgody na taką aktywność. Dodatkowo przed używaniem drona bez pozwolenia w innej lokalizacji niż dotychczas warto sprawdzić zgody na lot w danej strefie, które można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC). Wówczas będziemy mieli pewność, że możemy wzbić się dronem w powietrze i nie narażać się tym samym na grzywnę.
Warto również pamiętać o zakazie latania dronem bez licencji nad zgromadzeniami, czyli miejscem, gdzie swobodne przemieszczanie się ludzi jest ograniczone. To może tyczyć się zarówno plaży, jak i tłocznej ulicy np. podczas jakiegoś wydarzenia czy festiwalu.
Co grozi za latanie dronem bez licencji?
Wbrew pozorom, kary za użytkowanie dronów bez licencji nie są tak dotkliwe, jak w momencie sytuacji narażenia zdrowia i życia innych ludzi – wtedy podlegamy już kodeksowi karnemu, i grozi nam nawet pozbawienie lub ograniczenia wolności. Latanie dronem bez licencji może również skutkować nałożeniem grzywny, w znowelizowanej ustawie o prawie lotniczym kary za naruszenie przepisów wahają się od 350 zł do nawet 15 tysięcy, więc warto dobrze rozeznać się w przepisach dotyczących lataniem dronów, by uniknąć przykrej niespodzianki. Rejestracja drona dji mini 2 do 250 g możliwa jest za pośrednictwem strony ULC, gdzie uzyskamy odpowiedni numer do naklejenia na urządzenie. Jeżeli jesteśmy zainteresowani uzyskaniem licencji na drona, nie jest to zbyt skomplikowana procedura – najpierw trzeba przejść odpowiedni kurs, a potem zdać egzamin praktyczny i teoretyczny. Na stronie internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) znajdziemy wykaz placówek, które przygotowują kursantów do egzaminu, a także przeprowadzają je i wydają odpowiednie zaświadczenia.
materiał zewnętrzny