Rower od wielu lat przeżywa swój renesans w mieście. Wiele miast i gmin dokłada ogromnych starań a przede wszystkich środków finansowych, by powstawało coraz to więcej nowych ścieżek rowerowych i tras gminnych, prowadzących przez rezerwaty i parki przyrody. Rower już dawno przestał być tylko środkiem lokomocji, stał się natomiast podstawowym narzędziem ogromnej branży turystycznej w obszarze spędzania wolnego czasu.
Być jak Ironman
Wyścigi triatlonowe Ironman odbywają się w całej Europie i na świecie. Przyciągają tysiące miłośników ekstremalnego wysiłku. To najbardziej prestiżowe zawody triatlonowe na świecie. Najważniejszą jednak ich cechą jest łączenie udziału zawodników profesjonalnych z amatorami w poszczególnych kategoriach wiekowych. Ironman składa się z pływania na dystansie 3,8km, jazdy na rowerze na dystansie 180km oraz biegu maratońskiego, czyli 42,2 km. Zawodnicy nie mogą korzystać z żadnej pomocy, zdani są całkowicie na siebie.
Aby amator biorący po raz pierwszy udział w rywalizacji Iroman mógł go ukończyć, musi trenować systematycznie i nieprzerwanie co najmniej rok. Bez względu na pogodę powinien pływać w różnych akwenach, codziennie biegać i jeździć na rowerze o każdej porze roku. Dla zawodnika trenującego poza siłownią, na świeżym powietrzu, największym wyzwaniem jest zawsze odpowiedni dobór odzieży sportowej, szczególnie ważnej do jazdy na rowerze, gdy po wyjściu z wody trzeba nałożyć na siebie suchą odzież i błyskawicznie wsiąść na rower.
Rowerowa odzież sportowa
Bez względu na to czy celem treningu rowerowego jest kolejny Iroman, czy tylko miłe spędzanie czasu, opłaca się zainwestować w rowerową odzież sportową. Ci najbardziej wytrawni rowerzyści korzystają ze swojego środka lokomocji przez cały rok, również zimą, ale większość miłośników tego sportu zaczyna dopiero wczesną wiosną, która z uwagi na swoje kaprysy i tak wymaga starannego doboru ubrania. Odzież sportowa powinna chronić, grzać, chłodzić, łagodzić, umilać, jednym słowem być przyjazna dla ciała.
Szczególne znaczenie dla rowerzysty ma bielizna sportowa. Stanowi ona pierwszą warstwę, bezpośrednio przylegającą do skóry. A to oznacza, że gdy pada deszcz chroni skórę przed działaniem wilgoci. Gdy wieje silny wiatr, który wiosną nie należy do rzadkości, bielizna sportowa nie pozwala na wychłodzenie ciała. Wiosenne słońce również potrafi dać się we znaki rowerzyście, gdy wycieczka za miasto zamienia się w turystyczną eskapadę. Bielizna pod sportową koszulką odprowadza pot na zewnątrz, nie pozwalając, by mokra koszulka przylegała do skóry.
Bielizna sportowa przeznaczona na rower wykonana jest najczęściej ze specjalnej syntetycznej tkaniny o właściwościach oddychających albo z naturalnych włókien, np. z wełny merynosów, która reguluje temperaturę ciała. Bielizna sportowa, jaką dobieramy na wycieczki rowerowe, najlepiej gdy jest bezszwowa, a przynajmniej charakteryzuje się płaskimi szwami. Kilkadziesiąt kilometrów jazdy na rowerze, nawet przy optymalnej pogodzie to wystarczająco ilość czasu i kilometrów, by poczuć każdą wadę odzieży.
Przygotowując ekwipunek na wycieczkę rowerową za miasto trzeba przewidywać każdą opcję pogody, a nawet jej załamanie. Dlatego do rowerowej sakwy warto włożyć zapas odzieży, która ochroni przed nadmiernym wiatrem, deszczem czy chłodem. Nawet uczestnicy Ironman dbają o to, by ich odzież była najwyższej jakości, a mokre ciało otrzymywało najlepszą ochronę, mimo że jak mało którzy zawodnicy są doskonale zahartowani i odporni na każde warunki pogodowe.
materiał zewnętrzny