Jazda na rowerze jest jednym z najpopularniejszych sportów. Ma zbawienny wpływ na cały organizm i pozwala utrzymać zdrową i zgrabną sylwetkę. Rower doskonale sprawdza się także jako środek transportu – jest ekologiczny i umożliwia omijanie miejskich korków. Nie dziwi zatem fakt, że liczba amatorów jednośladów wciąż rośnie. Wraz z nią powinna jednak rosnąć świadomość na temat bezpieczeństwa jazdy na rowerze. Z poniższego artykułu dowiesz się, co powinno stanowić niezbędnik rowerzysty, aby jazda na rowerze była nie tylko przyjemna, ale też bezpieczna.

1. Rowerowe hobby – przyjemność i bezpieczeństwo

2. Rower i co jeszcze? Czyli niezbędnik rowerzysty

3. Bezpieczna jazda na rowerze – to ważne!

Rowerowe hobby – przyjemność i bezpieczeństwo

Niezależnie od tego, czy jesteś pasjonatem kolarstwa, czy może korzystasz z jednośladu tylko podczas niedzielnej przejażdżki – zawsze musisz dbać o bezpieczeństwo. Takie hobby wymaga przystosowania roweru do bezpiecznej jazdy w każdych warunkach. Bywa, że podczas przejażdżki zastaje cię zmierzch, mgła lub ogólnie niesprzyjające warunki atmosferyczne. Niezbędne jest wówczas dysponowanie dobrej jakości oświetleniem podczas jazdy na rowerze. Koniecznie trzeba też mieć przy sobie pompkę, zapięcie rowerowe, czy zestaw uniwersalnych narzędzi. W podręcznej torbie rowerowej powinna się natomiast znaleźć mała apteczka, która pozwoli opatrzyć ranę, jeśli zdarzy się niegroźny wypadek.

Rower i co jeszcze? Czyli niezbędnik rowerzysty

Podsumowując, w niezbędniku każdego rowerzysty powinny znaleźć się następujące elementy:

  • dobre oświetlenie podczas jazdy na rowerze,
  • mała apteczka,
  • zapięcie rowerowe,
  • pompka,
  • zestaw uniwersalnych narzędzi.

Warto pochylić się nad kwestią oświetlenia. Jest to bowiem jeden z najważniejszych elementów, warunkujących w pełni bezpieczną jazdę na rowerze. Bez wątpienia najważniejsze są lampki rowerowe przednie – cyklista jest uczestnikiem ruchu drogowego, a zatem musi być dobrze widoczny na drodze i sam musi dobrze widzieć, zwłaszcza podczas nocnych przejażdżek czy maratonów. Z tyłu natomiast rower powinien posiadać podwójne oświetlenie – pod postacią odblasku i dodatkowego oświetlenia (ciągłego lub migającego).

Bezpieczna jazda na rowerze – to ważne!

Odpowiednie wyposażenie roweru i zagwarantowanie bezpieczeństwa pozwoli w pełni cieszyć się hobby, jakim jest jazda na rowerze. Oświetlenie podczas jazdy na rowerze oraz inne przydatne akcesoria dają pewność, że każdy wyjazd w teren skończy się bezpiecznym powrotem do domu. Warto zadbać o odpowiednie wyposażenie i cieszyć się bezpieczną jazdą na rowerze.

materiał zewnętrzny