ASG to rozgrywka polegająca na wyeliminowaniu drużyny przeciwnej przy użyciu replik broni palnej. Broń ta zasilana jest na różne sposoby, a nabojami są z reguły plastikowe kulki. Nie ma co ukrywać, że odpowiednio dobrane uzbrojenie znacznie wpływa na jakość gry i musi być dopasowane typowo pod gracza.

Dobrym sposobem na stwierdzenie, jaki rodzaj repliki będzie dla nas najlepszy jest zagranie kilku początkowych gier różnymi, wypożyczonymi broniami, a dopiero potem kupno tej najwygodniejszej dla siebie. Poniżej odpowiemy również na pytanie odnośnie tego, jaką rolę w tym przypadku odgrywa cena i czy faktycznie powinniśmy się nią sugerować. 

Podstawowy podział broni do ASG 

Głównym czynnikiem, który decyduje o przydzieleniu konkretnej broni do przysłowiowych “worków” jest sposób działania. Wyróżniamy tutaj trzy główne grupy replik, po które najczęściej sięgają zarówno profesjonalni, jak i amatorscy uczestnicy rozgrywek.  

Pierwszym rodzajem są bronie gazowe. Można się domyślać, że metoda działania opiera się w tym wypadku głównie na procesie sprężania i rozprężania czynnika. Jest to oczywiście trafny sposób myślenia. Repliki te posiadają zbiorniki, w których umieszczony jest gaz (najczęściej propan). W szczelnym zbiorniku czynnik ten posiada wysokie ciśnienie, a po jego uwolnieniu jest w stanie się rozprężyć generując przy tym siłę, umożliwiającą wyrzut kuli.  

Następne w kolejce są repliki sprężynowe. Ich zasada działania jest bardzo prosta, a polega jedynie na naciągnięciu sprężyny w celu wystrzału kulki. Po zwolnieniu sprężyny uruchamiany jest tłok i wypuszczana kula z cylindra. Ostatnią grupą są bronie elektryczne. Wyrzut sterowany jest za pomocą silnika elektrycznego, który zasilają wymienne akumulatory, co gwarantuje stały ostrzał. 

Ogólne rodzaje broni 

Trzeba powiedzieć, że praktycznie każda prawdziwa broń ma swoje odwzorowanie w rozgrywkach airsoft. Jak wiadomo, typów broni określanych przez pryzmat wielkości, mocy i osiągów jest bardzo wiele. Do podstawowych możemy zaliczyć pistolety, karabiny maszynowe, snajperki oraz shotguny.  

Decyzja odnośnie wyboru w tej kwestii zależy już tylko i wyłącznie od nas. Tak jak wcześniej wspomniano, najlepiej jest skorzystać z każdego typu broni przez okres przynajmniej jednej rozgrywki, a następnie wybrać tą, z której najlepiej nam się korzystało. Każdy typ charakteryzuje się czymś wyjątkowym. Karabiny maszynowe strzelają seriami, pistolety są bardzo poręczne i lekkie, a snajperki celne. Wszędzie da się znaleźć zarówno mocne, jak i te słabe strony. 

Kupno repliki, a cena 

Cena jest wyznacznikiem jakości mniej więcej do okolic tysiąca złotych. Droższe warianty gwarantują jedynie detale, które sprawiają, że broń wyglądem jest zbliżona do prawdziwej. Chcąc zakupić pierwszą replikę nie musimy wydawać fortuny. Wystarczy przejść się do najbliższego sklepu z replikami, a z pewnością znajdziemy tam używane snajperki asg, pistolety czy karabiny w bardzo atrakcyjnych cenach.  

Pamiętajmy, aby większą uwagę skupiać na swoim umundurowaniu i bezpieczeństwie. Lepiej zainwestować więcej pieniędzy w certyfikowane okulary ochronne niż mieć lepszą broń kosztem naszego zdrowia.  

materiał zewnętrzny