Aby poruszać się w terenie w nocy, musimy zadbać o bezpieczeństwo i odpowiednią widoczność. Pomocne w tym są wszelkie akcesoria optyczne, które ułatwiają rozpoznawanie przeszkód i wykrywanie obiektów takich jak człowiek czy zwierzę. Jednym z takich urządzeń jest lornetka z noktowizorem – jak w związku z tym wybrać model, który spełni nasze oczekiwania?

Zalety lornetki noktowizyjnej

Nie ma znaczenia, jakiego rodzaju działania planujemy. Czy będzie to nocna wyprawa, polowanie, czy obserwacja zwierząt lub praca w ramach ochrony, to lornetka noktowizyjna będzie doskonałym rozwiązaniem. Wszak korzystają z niej nie tylko myśliwi, ale także służby mundurowe, które doskonalą się w wykrywaniu i neutralizowaniu zagrożeń w terenie. Mówimy więc o urządzeniu optycznym, które jest bardzo uniwersalne i świetnie sprawdza się w nocy. Poza tym kluczową korzyścią lornetki noktowizyjnej jest jej wymiar oraz niska waga, dzięki czemu jest to bardzo poręczne akcesorium, które w żaden sposób nie obciąża użytkownika.

Jak działa noktowizja w lornetce?

Każdy noktowizor wymaga choćby szczątkowego światła, aby móc wyświetlić obraz dla użytkownika. W jaki sposób więc ta technologia funkcjonuje w całkowitej ciemności, gdy mamy do czynienia z brakiem jakiegokolwiek sztucznego światła lub np. światła księżyca? Odpowiedzią na to pytanie jest iluminator podczerwieni, który odpowiada za rzeczywisty zasięg lornetki tego typu. Dzięki specjalnym diodom noktowizor może wykrywać obiekty w zakresie temperatur od –20°C do +55°C. Iluminator emituje promieniowanie podczerwone (IR), które następnie wykrywa układ zamontowany w noktowizorze.

Jak wybrać lornetkę noktowizyjną?

W kontekście noktowizji należy zwrócić uwagę na jej zasięg, a także na rodzaj zastosowanych diod. Na rynku dostępne są dwa modele emitera podczerwieni – 940nm lub 850nm. Diody 940nm dają nieco mniejszy zasięg, ale za pracują w taki sposób, iż są niezauważalne przez ludzi czy zwierzęta. Diody 850nm mają odmienną charakterystykę – dają większy zasięg, ale mogą się żarzyć w trakcie pracy, co daje szanse na zauważanie użytkownika.

Ponadto podczas zakupu lornetki z noktowizorem w sklepie Dzikaknieja.pl warto zwrócić uwagę na inne parametry:

  • zoom, czyli przybliżenie. Tu należy sprawdzić, ile wynosi zoom optyczny, który nie wpływa na jakość obrazu. Zoom cyfrowy natomiast obniża jego jakość.
  • Ponadto istotny jest także rodzaj zasilania. Mogą to być zarówno baterie AA, jak i akumulatory, które będzie można ładować kablem USB.
  • Jedną z ciekawszych funkcji jest moduł Wi-Fi, który pozwoli na łączenie się z urządzeniami mobilnymi i zdalny podgląd obrazu lornetki.
  • Poza tym dobrym rozwiązaniem jest moduł GPS, który umożliwia geotagowanie zdjęć wykonywanych lornetką – dzięki temu wiemy, w jakim miejscu zdjęcie zostało wykonane.
  • Ponieważ urządzenie może zapisywać obrazy, to warto doczytać, jakiej pojemności karty SD obsługuje. Determinuje to, jak wiele zdjęć będziemy mogli zapisać bez konieczności kasowania poprzednich czy wymiany karty.
  • Lornetki do pracy w terenie muszą być odporne na warunki atmosferyczne i zabrudzenia. Dlatego tak istotne jest, aby lornetka miała możliwie jak najwyższą klasę szczelności. Tę cechę określa się za pomocą oznaczeń IPX, które wskazują na wodoszczelność, oraz IP, oznaczające zarówno wodo- jak i pyłoszczelność.

materiał zewnętrzny