Podróż kamperem to dla wielu osób spełnienie najskrytszych marzeń. Wyjazd na własną rękę, bez martwienia się o nocleg brzmi doskonale! Jedziesz tam, gdzie tylko sobie wymarzysz, robisz postój tam, gdzie chcesz i zwiedzasz do woli. Niezależnie od doświadczenia, każdy kiedyś wsiada za koła samochodu kempingowego ten pierwszy raz. Do tego jednak należy odpowiednio przygotować nie tylko siebie, ale również pojazd. Szczególnie, gdy chcesz wynająć kamper w Krakowie, musisz wiedzieć, na jakie elementy zwrócić uwagę, aby podróż była komfortowa i bezpieczna. W niniejszym artykule przedstawimy najważniejsze kwestie! Zachęcamy również do sprawdzenia oferty wypożyczalni KamperSki, która oferuje kampery na wynajem w Katowicach oraz Krakowie!

Jak zapakować się do pojazdu?

Zazwyczaj kampery posiadają wiele dostępnego miejsca do zapakowania rzeczy, co przyspiesza proces pakowania. Nie ma konieczności zabierania walizek czy przeładowanych ubraniami toreb, ponieważ wszystko możemy umieścić w pojemnych szafkach — prawie jak w domu. Firmy, które posiadają kampery pod wynajem, często oferują dodatkowe miejsce, w których zmieści się nawet hulajnoga elektryczna!

Łazienka w kamperze

Podróżując kamperem, nie każdy wie, jak wygląda sytuacja z toaletą. W tego typu pojazdach najczęściej stosuje się przenośną toaletę chemiczną, która od standardowej różni się koniecznością opróżniania zbiornika na nieczystości. Jest to zabieg szybki i całkowicie nieinwazyjny. Możliwy jest również zakup toalety pod zabudowę, która posiada mniejszą wagę w porównaniu do chemicznej. Niezależnie od rodzaju toalety, należy odpowiednio o nią dbać i regularnie czyścić. Do tego konieczny będzie zakup specjalnych środków chemicznych. W przypadku wynajmu kampera środki czystości będą umieszczone już w pojeździe.

Przygotowywanie posiłków

Odpowiednio wyposażony kamper posiada wszystko, co potrzeba nam do przygotowania posiłków na cały dzień — pojemną lodówkę oraz dobrze działającą kuchenkę gazową. W mniejszych pojazdach sprawdzają się kuchenki w wersji turystycznej. Nie zajmują one wiele miejsca, a spokojnie wystarczają do sporządzania prostych posiłków. Możliwe jest również skorzystanie z kuchenki indukcyjnej W większych kamperach często stosuje się rozwiązanie w postaci kuchni zabudowanej, co daje pełny komfort użytkowania. Przed wynajmem kampera określ swoje potrzeby, dzięki temu szybciej znajdziesz właściwy pojazd, a tym samym zorganizujesz komfortową podróż!

Jak ogrzać pojazd?

Do ogrzewania kampera wykorzystuje się najczęściej gaz. Jednak istnieją również dodatkowe rozwiązania, które będą ułatwiać ten proces. Jednym z nich jest ogrzewanie w postaci klimatyzacji postojowej.

W kamperach najwyższej klasy znajdziemy nawet podgrzewaną podłogę i dywaniki, dzięki czemu niskie temperatury nie będą straszne. Takie udogodnienia w pojazdach często posiadają firmy zajmujące się wynajmem kamperów. Wyposażenie to może być sporym wydatkiem, więc skorzystanie z wypożyczalni może ułatwić nam oszczędność środków i zapewnić komfortową podróż.

A co z energią?

Odpowiednio wyposażone kampery posiadają dwa akumulatory, które służą do wyposażenia pojazdu w energię (nie wlicza się w to główny akumulator samochodowy). Ładowanie ich poprzez włączenie silnika może nie być do końca komfortowym rozwiązaniem, dlatego warto wyposażyć pojazd w panele słoneczne.

Najczęściej wybierane kierunki podróży

Wynajmując kamper z pewnością wiesz dokładnie, gdzie planujesz się udać. Jednak jeśli nie masz pomysłu i szukasz nowych miejsc, które warto zwiedzić, przedstawimy te najchętniej wybierane i doceniane ze względu na walory krajobrazowe oraz mnogość miejsc postojowych. Warto zaznaczyć, że kamper przede wszystkim odciąża podróżnika od konieczności szukania noclegu. Nie zmienia to faktu, iż przed wyjazdem należy dokładnie rozeznać się w dostępnych miejscach postojowych. W większości krajów postój poza kempingiem jest zabroniony i grozi karą. Jak sytuacja wygląda w Polsce? Zaparkować w dowolnym miejscu można, ale tylko pojazdem do 3,5 tony, a podczas postoju nie można przyrządzać posiłków — to więc utrudnia funkcjonowanie w kamperze. Kraje, które nie posiadają praktycznie żadnych ograniczeń względem parkowania to m.in. Norwegia i Szwajcaria (zakaz obowiązuje tylko w przypadku terenów prywatnych).

Kierunek powinniśmy wybrać również w zależności od poru roku. W trakcie największych upałów podróż do cieplejszych krajów może nam utrudniać wysoka temperatura. No, chyba że pojazd będzie wyposażony w dobrej jakości klimę — wtedy nie ma się co martwić. Nowsze pojazdy mają coraz to lepsze rozwiązania, które w dużym stopniu poprawiają warunki mieszkalne w kamperach i sprawiają, że czujemy się jak w domu. Samochody kempingowe najwyższej klasy to jednak spory wydatek, dlatego też warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług wypożyczalni. Nie jest to stosunkowo duży wydatek, a z pewnością gwarantuje niepodważalny komfort.

Jeżeli szukasz firmy, która umożliwi Ci wynajem kampera na terenie Katowic i okolic, zapraszamy do odwiedzenia strony KamperSki!

materiał zewnętrzny