Kraków, który jest uznawany za jedno z najpiękniejszych miast Polski. Tętni życiem i ma wiele klimatycznych miejsc do zaoferowania. W związku z czym jest idealną propozycją na weekend. Co warto zobaczyć wówczas w Krakowie? Oto propozycja miejsc godnych uwagi.

Rynek Główny i Zamek Królewski Na Wawelu

Dla osób wybierających się do Krakowa po raz pierwszy z pewnością będzie to atrakcja numer jeden i jak najbardziej jest ona godna uwagi. Warto podkreślić, że w 1978 roku Stare Miasto w Krakowie (wraz z Wawelem, Kazimierzem i Stradomiem) zostało wpisane na na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z kolei w 1994 roku razem z Wawelem, Stradomiem, Kazimierzem, Podgórzem, Nowym Światem i Piaskiem zostało uznane za Pomnik historii.

Na Rynku Głównym oraz w bliskim jego sąsiedztwie znajdują się  zabytki takie jak:

 • Kościół Mariacki,
 • Sukiennice,
 • Kościół św. Wojciecha,
 • Wieża Ratuszowa.

Zamek Królewski na Wawelu zachwyca swoim pięknem, którego szata zewnętrzna i wewnętrzna ma przede wszystkim charakter renesansowo-barokowy z elementami klasycystycznymi. Budowla posiada;

 • dziedziniec z krużgankami arkadowymi,
 • bramę wjazdową,
 • pięć wież mieszkalnych.

Żydowska dzielnica – historyczna i klimatyczna

Weekend w Krakowie powinien obejmować również spacer po żydowskiej jego dzielnicy – Kazimierzu.
Kraków Kazimierz obfituje w urokliwe kamienice oraz słynie z klimatycznych knajp i restauracji. Godne uwagi są dwa cmentarze żydowskie oraz synagogi.

Atrakcje dla żadnych wrażeń

Kraków, jak już zostało powiedziane ma wiele do zaoferowania. W zależności od indywidualnych preferencji można wybierać pośród licznych muzeów, galerii sztuki czy różnego typu wydarzeń kulturalnych.

Dla osób lubiących dobrą zabawę oraz żądnych wrażeń godne polecenia będą takie miejsca, jak:

 • Lost Souls Alley – miejsce pełne strachu i emocji oraz wymagające grupowej współpracy, które zapewni niezapomnianych wrażeń;
 • Interaktywne Muzeum Flipperów – dla miłośników automatów do gier;
 • Muzeum Kata Kacianora – przenoszące w mroki średniowiecza i narzędzi tortur;
 • Lustrzany Labirynt – choć jest to małe pomieszczenie, przez co sam labirynt bardzo krótki, to i tak warty uwagi ze względu na doznania wizualne.

Co jeszcze warto zobaczyć?

Tęczowe schody przy ul. Tatrzańskiej. Niby tylko schodki – ale ile w nich uroku… Każdy stopień schodków jest pomalowany na inny kolor oraz posiada sentencję skłaniającą do refleksji. Schody są nieco schowane za blokiem na krakowskim Podgórzu i w związku z czym stanowią miejsce mało znane i odwiedzane przez turystów.

Zakrzówek i Skałki Twardowskiego  – dla idealnego wypoczynku

Powstały w 1990 roku zbiornik wodny na Zakrzówku jest położony na południowy zachód od Starego Miasta. Składa się z dwóch zbiorników połączonych ze sobą przesmykiem i stanowi doskonałe miejsce do wypoczynku. W jego sąsiedztwie znajdują się Skałki Twardowskiego – idealne miejsce dla spacerowiczów i rowerzystów lubiących obcowanie z naturą.

materiał zewnętrzny