Bogowie, demony, kobiety w kolorowych makijażach i mężczyźni przykrywający głowy czapkami i ciekawych formach, a do tego całe spektrum potraw na bazie ryżu — właśnie w taki sposób przy pomocy zaledwie kilku słów można opisać wakacje na Bali. Ta wyspa dosłownie tonie w najrozmaitszych barwach. To właśnie tam soczysta zieleń pól ryżowych przeplata się z ciemnymi zboczami skał wulkanicznych. Wszystko to w idealnych proporcjach! Oto 10 powodów, dla których naprawdę warto odwiedzić tę część Azji. Zestawienie przygotowało biuro podróży Feel The Travel!

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jaka jest największa atrakcja na Bali?
  • Jakie skarby skrywa Amed?
  • Co do zaoferowania ma kuchnia balijska?
  • Dlaczego warto wybrać się na wyspy Gili i Lombok?

Wycieczka na Bali z Feel The Travel to doskonały pomysł, ponieważ motto biura brzmi „Podróże szyte na miarę” i zawiera się w tym sedno całej działaności jego właścicieli, czyli Anny i Marcina. Co jednak to hasło oznacza w ujęciu praktycznym? Przede wszystkim to, iż każdy z planowanych wyjazdów jest dostosowany do indywidualnych potrzeb i oczekiwań danego podróżnika. Jeśli ktoś marzy o spędzeniu kilku chwil wśród lokalsów i obserwowaniu ich codzienności, to z FTT jest to jak najbardziej możliwe. Jednocześnie oferta jest skierowana także do tych turystów, którym zależy na zwiedzaniu zabytków architektury, przemierzaniu dziewiczych terenów w parkach narodowych, zdobywaniu wulkanów, uprawianiu sportów wodnych lub po prostu wielogodzinnego opalania się na rajskich plażach. Korzystając z usług Feel The Travel klienci tworzą swój program wakacyjny samodzielnie, a ekipa specjalistów w dziedzinie turystyki dba o to, aby został on zorganizowany jak najlepiej!

Pokaz tradycyjnego balijskiego tańca w Ubud

Tak jak Wrocław jest kulturalną stolicą Dolnego Śląska, tak Ubud pełni tę rolę na Bali. W mieście jest całe mnóstwo małych galerii sztuki, warsztatów wszelkiej maści, uroczych klubokawiarni i innych przejawów szeroko pojętego artyzmu. O Ubud mówi się zresztą, iż jest ono artystyczną kolebką tejże wyspy.

Jedną z licznych wspaniałości, których można doświadczyć przy okazji wizyty w Ubud, jest możliwość zobaczenia tradycyjnego balijskiego tańca. Co ciekawe, w jego wykonanie zaangażowani są nie tylko samo tancerze, ale również odbiorcy tego niezwykłego spektaklu.

Kecak, bo to o nim mowa, jest odpowiednikiem i lekko zmodernizowaną wersją hinduskiego eposu Ramayana, Barong & Rangda, w którym wyraźnie zaprezentowano odwieczną walkę dobra i zła.

Z widokiem na balijską wioskę

Jeśli należysz do grona tych globtroterów, których najmocniej zajmuje poznawanie lokalnych tradycji, to przy okazji wakacji na Bali, powinieneś udać się do jednej z tamtejszych wsi. To właśnie tak najmocniej widać balijskie zwyczaje związane z rodzinnym życie.

Na przyjezdnych czeka tam sporo ciekawych doświadczeń, ale mało luksusów. Zamiast nich znajdzie się tam szczodrość, gościnność i życzliwość, a dodatkowo zyska się możliwość uczestniczenia w wielu niesamowitych obrzędach, jak choćby składanie darów bogom czy też rozmaite rytuały.

Rejon Amed i tamtejsze skarby ukryte pod taflą wody

Na uwagę turystów zasługuje również pewien zakątek na Bali, zwany Amed. Warto zauważyć, że rejon ten został niejako odkryty przez branżę podróżniczą stosunkowo niedawno. Co można tam zobaczyć i jakie doświadczenia oczekują w Amed na globtroterów? Otóż są to m.in.:

  1. Rajskie plaże, na których panuje zupełny sposób i cisza, ponieważ drogi biegnące w okolicy cechują się bardzo małym ruchem samochodowym. Kolor wybrzeża jest dość ciemny, co jest zasługą znajdujących się nieopodal wulkanów;
  2. Miejscowość Tulamben, czyli jeden z najsłynniejszych nurkowych spotów w Indonezji;
  3. Ukryty pod wodą wrak statku „Liberty”, który mierzy jakieś 100 m i jest dobrze zachowany dzięki dużemu stężeniu soli morskiej. Warto dodać, że ust leje możliwość wpłynięcia do jego wnętrza;
  4. Rafy koralowe — to kolejna atrakcja podwodnego świata w Amed.

Nie bez powodu każdego roku miejsce to odwiedzają tysiące turystów z całego świata!

Wycieczka na Bali, czyli okazja by zobaczyć świątynię Tanah Lot

To miejsce kultu religijnego leży na skale, która w chwilach przypływu zamienia się w niewielką wyspę. Jest to tak naprawdę kompleks siedmiu świętych, których głównym zadaniem jest trzymanie pieczy nad Bali i jego ochrona przed niekorzystnym działaniem złych duchów morskich.

Istnieje pewna balijska opowieść, gdzie mowa jest o wężach strzegących Tanah Lot i całej wyspy. Niestety przyjezdni nie mogą zwiedzać wnętrza obiektu, ale już sama jego lokalizacja i strona zewnętrzna są wystarczającym powodem, by odwiedzić ten zakątek Bali.

A może tak safari na Bali?

Tak, dokładnie — safari nie jest terminem zarezerwowanym wyłącznie dla Kenii i Tanzanii. W taki sposób przemierzać można także inne części świata, w tym również Bali. Taka wycieczka to niepowtarzalna okazja do uczenia balijskich widoków, jakie dosłownie zapierają dech w piersiach.

Wakacje na Bali to zatem możliwość przyjrzenia się z bliska zielonym tarasom pól porośniętych przez ryż, lasom bambusowym, ciemnym zboczom wulkanów i niemożliwe błękitnym zbiornikom wodnym wszelkiej maści.

Jeśli wakacje na Bali, to może by tak zwiedzanie wyspy na rowerze?

Bali można przemierzać na wiele sposobów — zarówno samochodem i pieszo, jak również na rowerze. To zdecydowanie świetna propozycja dla amatorów aktywnej fizycznie turystyki. Na szczególną uwagę podróżników zasługuje w tym przypadku wschodnia część wyspy, np. okolica Sidemen.

Co można wówczas zobaczyć? Na przykład kilka zachwycających miejsc kultu religijnego, piękne krajobrazy i liczne pola ryżowe. Taka wycieczka do okazja do zresetowania umysłu, jeśli ten jest zmęczony codziennym życiem w dużym mieście czy też stresującą pracą.

Balijska sztuka kulinarna

Jednym z najlepszych sposobów na poznanie danego kierunku, jest po prostu kosztowanie lokalnych przysmaków. Czego warto spróbować podczas spędzania wakacji na Bali?

Ta wyspa słynie ze wspomnianych już w tym artykule pól ryżowych, więc nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, iż większość tradycyjnych dla tego regionu potraw opiera się przede wszystkim na tym właśnie produkcie.

Balijczycy często serwują ryż na liściach bananowców. Raz go gotują do miękkości, innym razem uciekają się do smażenia. Poza ryżem Balijczycy spożywają dużo warzyw. Nie stronią także od mięsa wieprzowego i drobiowego, rzadziej do wołowego (z powodów religijnych).

W balijskiej kuchni zachwycają także aromatyczne zioła, a wśród nich przede wszystkim świeży czosnek, chili, pieprz, kurkuma i wiele, wiele więcej!

Podróż do Indonezji — wycieczka na wyspy Gili i Lombok

Wakacje w Indonezji to także możliwość lekkiego oddalenia się od Bali. Mamy tutaj na myśli np. wyspy Gili i Lombok.

Archipelag Gili spodoba się szczególnie tym turystom, którym zależy na spędzeniu kilku leniwych chwil na plażach. W tej części kraju są one piaszczyste i otoczone przezroczystym lustrem wody — ta z kolei zachwyca swoją temperaturą. Przy okazji panują tam idealne wprost warunki do uprawiania sportów wodnych, takich jak kitesurfing czy też snorkeling.

Dla autorów plażowania doskonałą destynacją wydaje się także Lombok, czyli nieco większy kawałek lądu w okolicy Bali. Zachodnia część Lombok to głównie wulkaniczne wybrzeże, jakie przepięknie prezentuje się na zdjęciach. To jednak nie wszystko! Właśnie w tym zakątku Indonezji zlokalizowana jest słynna różowa plaża, czyli Pink Beach. Ta również jest wyjątkowo fotogeniczna, co powinno zainteresować fotografów oraz instagramerów.

Obrzędowość w Tirta Empul — obcowanie z lokalną kulturą

Tirta Empul, zwana także Świątynią Świętej Wody, to samo serce balijskiego hinduizmu. Miejsce to przyciąga nie tylko religijnych mieszańców wyspy, ale także turystów pragnących być świadkami niecodziennej obrzędowości.

Wśród rytuałów, jakie można tam zobaczyć, są m..in. czynności takie jak zanurzanie głowy pod kranem i przesuwanie jej ku kolejnym kronom, których jest aż trzydzieści! Ponadto w Tirta Empul wciąż składa się ofiary dla bogów, a także medytuje i kadzi najróżniejszymi kadzidłami.

Między bogami a ludźmi — w co wierzą Balijczycy?

Często mówi się, że mieszkańcy Bali są niejako zawieszeni pomiędzy światem bogów i ludzi. Nic to dziwnego, podobne wyobrażenie wszechświata znajdujemy w różnych systemach religijnych. To jednak nie wszystko. Balijczycy wierzą, iż ich wiara wskrzesza zmarłych, co jest możliwe dzięki nieustanego czczeniu ich pamięci. Z kolei złe duchy i inne byty działające na ludzką niekorzyść wypędzają oni z wyspy poprzez organizowane przez siebie procesje.

Życie na Bali toczy się w opozycji dla śmierci. Choć niejednokrotnie w tamtejszej obrzędowości przyzywa się duchy zmarłych, to zdecydowanie bardziej od zaświatów ceni się aktualny stan ludzkiego skupienia.

Indonezja jest największym muzułmańskim państwem na świecie. Jednak Bali zamieszkują przede wszystkim wyznawcy hinduizmu. To właśnie stąd te wszystkie zwyczaje, z jakimi Europejczycy na Starym Kontynencie spotykają się dość rzadko.

Wyjedź na wakacje na Bali z Feel The Travel!

Indonezja to prawdziwie fascynujący kierunek, który każdy amator podróży powinien odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Należy jednak mieć świadomość, iż Bali to na tyle piękne miejsce, że można się w nim zakochać na dobre. Nie bez powodu David Bowie zażyczył siebie, aby to właśnie w tym państwie rozrzucić jego prochy. To także właśnie tam na nowo odkryła samą siebie autorka głośnej powieści „Jedz, módl się, kochaj”. Słowem — wycieczka na Bali możne kazać się wyprawą wgłąb własnego umysłu.

Biuro podróży Feel The Travel to doskonały wybór dla turytów, którzy chcą przeżyć coś wyjątkowego, ale jednocześnie potrzebują w tym wsparcia profesjonalistów. Skontaktuj się z nami i opowiedz o swoich marzeniach, a my zajmiemy się ich spełnieniem!

materiał zewnętrzny