Władysławowo to od lat wakacyjna destynacja wielu turystów – nie tylko polskich, ale i tych zza naszej zachodniej granicy. Tu spędzicie leniwy czas na plażowaniu, jak i skorzystacie z wielu rozrywek.

Jakie atrakcje kulturalne, sportowe i przyrodnicze czekają na Was we Władysławowie? Co robić tam z dziećmi i podczas romantycznego wyjazdu we dwoje? Sprawdź, gdzie warto się udać w sezonie i poza nim.

Kąpieliska we Władysławowie

Jak Władysławowo, to Bałtyk, a przy nim beztroskie plażowanie. Plaża w samym Władysławowie ma 3 km i jest szeroka na 55 m. Od centrum dzieli ją 1 km. Warto wiedzieć, że w sezonie wysokim, czyli od 1 czerwca do 30 września, na jej teren nie wolno wprowadzać zwierząt.

Na plaży we Władysławowie jest molo, które mierzy nieco ponad 240 m, a nieopodal plac zabaw dla dzieci. W sezonie letnim na kąpieliskach otwarte są bary, przebieralnie i wypożyczalnie sprzętu wodnego i leżaków.

Na terenie całej gminy Władysławowo jest 30 km plaży, a wejścia na nią znajdziecie w miejscowościach:

 •       Karwia
 •       Ostrowo
 •       Ostrowo Kolonia
 •       Jastrzębia Góra
 •       Chłapowo
 •       Chałupy.

Szczególną sympatią turystów cieszy się plaża Chłapowska, gdzie króluje czysty piasek bez kamieni. Im bardziej w stronę Jastrzębiej Góry, tym więcej wytchnienia znajdą dla siebie osoby ceniące sobie spokój –  to tereny mniej uczęszczane przez turystów.

A może na plażę na Hel?

Z Władysławowa w 40 minut* dojedziecie na Hel, usytuowany na cyplu Półwyspu Helskiego. W tym miejscu sprawdzicie, jak Bałtyk oblewa miasto aż z trzech stron.

* Tak twierdzi Google Maps, biorąc pod uwagę sprzyjające warunki drogowe. W rzeczywistości w sezonie letnim, zwłaszcza pod koniec weekendów, wyjazd z Helu trwa dłużej.

Na Helu warto zobaczyć szare i białe wydmy, a także bunkry i fortyfikacje, które znajdują się w pobliżu deptaków wiodących nad morze. By odbyć symboliczną lekcję historii, można zobaczyć najstarszy zachowany polski okręt  „Batory” i Rejon Umocniony Hel.

Dodatkowe atrakcje na Helu to Fokarium, Latarnia Morska, Nadmorski Park Krajobrazowy, Muzeum Rybołóstwa, Muzeum Obrony Wybrzeża i Szlak Militarny.

Baseny i aquaparki

Jeżeli kąpiel w Bałtyku nie wchodzi w grę, z ofertą przybywa pływalnia Aquarius. Oprócz basenów na odwiedzających czekają tu kompleks odnowy biologicznej, jacuzzi, sauna parowa i na podczerwień, suche sauny, kriokomory.

Sporty wodne we Władysławowie

Windsurfing, kitesurfing, żeglarstwo, rejsy wycieczkowe, wyprawy na połów dorsza, nurkowanie. Niektóre także poza sezonem!

Oceanarium

Pozostając w świecie wodnym: we Władysławowie jest oceanarium o powierzchni aż 20 ha. Zobaczycie tutaj ekspozycje z modelami podwodnych ssaków i ryb, czyli m.in. rekiny, foki, orki i żółwie. Znakiem rozpoznawczym tego miejsca jest ogromny wieloryb.

W Ocean Parku we Władysławowie zobaczycie Wioskę Rybacką z tradycyjnymi chatami i ekspozycjami, wystawę rzeźbionych ryb, papugarnię i tunel multimedialny z rekinami. Jest tu też największy na Pomorzu plac zabaw. Idealna atrakcja dla dzieci.

Ocean Park jest czynny w godzinach 10:00-18:00, a bilet kosztuje 39 zł.

Szukając informacji o oceanarium w tych okolicach, możecie natknąć się na informację o oceanarium w Jastrzębiej Górze. W rzeczywistości to dwa niewielkie pomieszczenia, a w nich małe akwaria z rybami i innymi stworzeniami morskimi. Według odwiedzających to maksymalnie 10 minut zwiedzania, a opinie na temat tego miejsca są podzielone. Bilety kosztują 20 i 15 zł.

Atrakcje dla dzieci i młodzieży we Władysławowie

Oprócz Ocean Parku i wielkiego placu zabaw możecie odwiedzić z najmłodszymi wczasowiczami wesołe miasteczka i lunaparki.

 •       Lunapark Sowiński – to nie tylko okazja do świetnej zabawy, ale też do zobaczenia Mierzei Helskiej z wyjątkowej perspektywy. Goście twierdzą, że wieczorne oświetlenie wesołego miasteczka również robi wrażenie. Atrakcje to m.in.: kolejka górska „Tajfun”, gokarty, karuzele i młyńskie koło. Za atrakcje płaci się jednorazowo przy każdym korzystaniu, od 10 do 38 zł.
 •       Około 7 km od Władysławowa, w Jastrzębiej Górze, mieści się Plac Zabaw. Tutaj rozrywkę zapewnią pontony wodne i elektryczne, bungee-tramp, łódki indiańskie, samochodziki, bajkowa ciuchcia, basen z kulkami czy karuzela łańcuchowa.

Ciekawą atrakcją dla najmłodszych może być też Dom do Góry Nogami. Władysławowo, podobnie jak choćby Łeba, Mielno i Zakopane, ma swój Dom Do Góry Nogami. By zobaczyć świat z zupełnie innej perspektywy, trzeba wybrać się na Sportową 13 między 10:00 a 18:00. Bilet wstępu kosztuje kilkanaście złotych.

W porcie we Władysławowie czeka Motylarnia, pełna przeróżnych gatunków egzotycznych motyli. Otwarta tylko w wakacje.

Na ul. Hallera jest zaś pierwsze w Polsce Muzeum Motyli, liczy aż 400 gablot entomologicznych z kilkoma tysiącami sztuk owadów.

We Władysławowie jest też Kraina Gier Retro Pixel-Mania. To atrakcja adresowana nie tylko dla dzieci! Interaktywna ekspozycja przedstawia gry, które milenialsi na pewno znają z dzieciństwa. Na 100 stanowiskach zobaczycie aż 1500 gier – to największa tego typu wystawa w Polsce. Otwarte również poza sezonem.

Natomiast w Muzeum Iluzji czeka Was magiczny zawrót głowy: gabinet śmiechu, 100 eksponatów z dziedziny optyki i fizyki, a w tle ekscytacja dzieci, poznających tajemnice iluzji optycznych. Interaktywne eksponaty i wyjątkowe lustra z pewnością nie pozwolą Wam się nudzić. Bilet wstępu kosztuje kilkanaście złotych.

We Władysławowie pojeździcie na gokartach. Flotę 50 gokartów oferuje Tor Półwysep na ulicy Starowiejskiej 28. Dobre miejsce na rodzinną rozrywkę, bo znajdą się tu sprzęty dla małych i dużych. Tor we Władysławowie mierzy 350 m długości  i 9 m szerokości.

Na jeden z wakacyjnych spacerów poleca się park przyrodniczy we Władysławowie. Na obszarze o wielkości 24 ha umieszczono 14 stacji edukacyjnych, kierowanych zarówno dla młodszych, jak i starszych odwiedzających.

Cieszące się dobrymi opiniami Muzeum Figur Woskowych zaprasza gości przez cały tydzień od 10:00 do 20:00, a od czwartku do niedzieli do 20:30. Każdej figurze towarzyszą rekwizyty i oprawa audiowizualna. W 2022 roku bilet wstępu kosztował 22 zł.

Wystawa kilkumetrowych owadów to kolejna wystawa we Władysławowie, która może szczycić się mianem jedynej w Polsce. Zobaczycie tu takie gatunki jak turkuć podjadek, jelonek rogacz czy skorek pospolity, a wszystkie eksponaty są ogromnych rozmiarów.

I jeszcze jedna propozycja: Labirynt w polu kukurydzy. Ciekawe miejsce dla całej rodziny – zabawa polega na znalezieniu wyjścia z labiryntu, a w trakcie wędrówki można natknąć się na wiele zagadek i ciekawych przedmiotów. Bilet normalny kosztuje 48 zł, ulgowy – 35 zł. Czynne do końca września.

Atrakcje sportowe dla dorosłych i dla dzieci

Footgolf Kaszëbë to ciekawa opcja dla lubiących aktywność na świeżym powietrzu. Tu sprawdzicie, jak wygląda połączenie golfa i piłki nożnej. Teren mieści się 5 km od Władysławowa.

Jeśli wciągnęliście się już w gry terenowe, mamy dobrą wiadomość: również na wczasach we Władysławowie weźmiecie udział w takiej atrakcji. Udajcie się do informacji turystycznej we Władysławowie, wyposażcie się w karty i… do dzieła! Gra terenowa nosi tu nazwę Na Tropie Rybek.

W grę terenową zagracie też na terenie Jastrzębiej Góry – karty można zdobyć w kasie biletowej „Bliza Parku” w Rozewiu.

Karty do obu gier dostępne są też w Internecie.

Na odważnych czeka Park linowy Alfa w Cetniewie. W wakacje przez cały tydzień otwarty jest w godzinach 11:00 – 19:00. We wrześniu park linowy zawiesza swoją działalność aż do końca kwietnia.

W parku jest 8 tras: od zielonej i białej dla najmłodszych gości, przez pomarańczową i żółtą dla nieco większych, po cztery trasy dla starszych amatorów tej rozrywki.

Odwiedzający płacą za jednorazowe korzystanie z trasy. Najprostsza kosztuje 20 zł, najbardziej zaawansowana – 48 zł.

Szlaki turystyczne we Władysławowie i okolicach

Władysławowo i okolice to dobra okolica piechurów. Zorganizujecie sobie taki spacer, korzystając z dwóch nadmorskich, niebieskich szlaków: Rozewskiego (21,8 km) i Rybackiego (25,7 km).

Co może być celem nadmorskich spacerów?

Gwiazda Północy

Jastrzębia Góra cieszy się przyznanym w 2000 roku najdalej wysuniętym na północ miejscem. Jego wyznacznikiem jest obelisk, który spacerując w tej okolicy trudno przegapić. Współrzędne: 54°50’11.

Port

Na Portowej 22 mieści się port rybacki, który można oglądać z falochronu pełniącego rolę mola spacerowego. To jeden z najważniejszych portów w naszym kraju – pełni funkcję żeglarskiej mariny i bazy dla rejsów wycieczkowych po Bałtyku. To też ciekawa atrakcja dla wędkarzy – z portu we Władysławowie mogą wyruszyć na kilkugodzinne wyprawy na połów dorsza wędką.

Wąwóz Lisi Jar

Spacerowicze mogą wybrać się do wąskiej doliny o długości 350 m, która prowadzi w stronę morza. Kiedyś wąwóz miał około 10 km, ale większość pochłonął Bałtyk. Oprócz malowniczej przyrody natknąć tu się można na kolejny obelisk, postawiony na cześć Zygmunta III Wazy, przybywającego z wyprawy do Szwecji.

Stuletni buk w Wąwozie Chłapowskim

Wąwóz Chłaposki – czy też Dolina Chłapowska – też będzie dobrym miejscem na spacer w otoczeniu natury. Obowiązkowym punktem wycieczki w tej okolicy jest stuletni buk, pomnik przyrody.

Taras widokowy Klif we Chłapowie

W okolicy cieszącej się dobrymi opiniami chłapowskiej plaży leży taras widokowy, porośnięty bujną roślinnością.

Spacery z przewodnikiem

To bezpłatna atrakcja w okresie od połowy czerwca do połowy września. Harmonogram spacerów warto sprawdzić na stronie internetowej miasta.

Trasy rowerowe we Władysławowie

Władysławowo to dobre miejsce dla fanów wypoczynku na rowerach. A że turyści coraz chętniej z tego korzystają, infrastruktura z roku na rok się rozwija. Plusem jest fakt, że trasy rowerowe w tej okolicy są odseparowane od ruchu samochodowego. I że nie trzeba nawet przyjeżdżać (z) własnym rowerem! Wypożyczalnie rowerów we Władysławowie mieszczą się na Starowiejskiej 18, Portowej 2A i Niepodległości 7.

Rowerem można zwiedzić sporą część nadmorskich miejscowości – od Dębek po Trójmiasto wiedzie 150 km rowerowych tras wyposażonych w punkty naprawcze i punkty odpoczynku. Proponowane przez lokalsów trasy rowerowe z Władysławowa to te z destynacją np. w Pucku, na Helu, w Żarnowcu, Grotach Mechowskich i Puszczy Darżlubskiej.

Polecaną trasą rowerową jest również Swarzewo-Krokowa o długości 17 km, biegnąca dawnym nasypem kolejowym.

Władysławowo aktywnie

We Władysławowie, a dokładniej w Ośrodku Turystyki i Rekreacji Konnej Oland, skorzystacie z nauki jazdy konnej, a także oprowadzania na koniu lub kucu. Jest też możliwość wyjazdu konno na plażę.

Interesują Was paralotniarstwo, motolotniarstwo i loty widokowe? Klifowe wybrzeże między Władysławowem a Jastrzebią Górą od lat cieszy się popularnością wśród para- i motolotniarzy. Duże lądowisko i korzystne wiatry to tylko niektóre z cech tego terenu, które z roku na rok przyciągają coraz więcej osób, chcących spróbować swoich sił w sportach powietrznych.

Warto odwiedzić też Skwer nad Zatoką. Skwer leży nieopodal Rezerwatu Słone Łąki nad Zatoką Pucką. To miejsce do odpoczynku, ale też do aktywności fizycznej. Znajdziecie tu stoły do ping-ponga, do gry w szachy, boisko do siatkówki plażowej i siłownię na świeżym powietrzu. Na najmłodszych czeka duży plac zabaw. Dodatkowy walor to stanowiska informacyjne, z których dowiecie się więcej o faunie i florze okolicy.

Drugi skwer wypoczynkowy znajduje się na ul. Jachtowej. Znajdziecie tu wielofunkcyjne boisko, plac zabaw, skatepark i street workout park, a także zewnętrzną siłownię.

Koncertowe Władysławowo, czyli atrakcje dla dorosłych

Nieopodal Urzędu Miejskiego we Władysławowie mieści się Letnia Estrada Koncertowa. Koncerty, występy kabaretów i inne imprezy odbywają się tu głównie latem. Jednak na stronie internetowej Władysławowa widnieje specjalne kalendarium, w którym można sprawdzić nadchodzące koncerty i inne wydarzenia – również te poza sezonem i poza Letnią Estradą Koncertową.

Najmłodsi wczasowicze nie powinni się nudzić w czasie koncertów, nieopodal jest duży plac zabaw.

Natomiast przy kościele we Władysławowie w sezonie letnim prawie codziennie można wziąć udział w koncertach ewangelizacyjnych.

Atrakcje we Władysławowie poza sezonem

Latarnie morskie

Jak morze, to i latarnie morskie. Jeżeli chcecie je odwiedzić na terenie gminy Władysławowo, warto podjechać do Rozewia – tam czekają dwie XIX-wieczne latarnie. W 2022 roku Latarnia Morska I w Rozewiu obchodziła swój jubileusz (200 lat), a po 112 latach udostępniono do zwiedzania drugą latarnię.

Poza sezonem chęć zwiedzania zgłasza się telefonicznie.

Wieża Domu Rybaka

Wieża to część budynku, który w latach 1953-1957 pełnił rolę hotelu dla rybaków, a obecnie to siedziba Urzędu Miejskiego. Oprócz wieży, która jest świetnym punktem widokowym na panoramę Władysławowa i Bałtyk, warto odwiedzić też Urząd Miejski – jest tam wystawa rękodzieła kaszubskiego Leona Golli i wystawa fotograficzna z Władysławowe w roli głównej.

Aleja Gwiazd Sportu

Pośród upamiętnionych we Władysławowie gwiazd sportu znaleźli się m.in.: Robert Korzeniowski, Irena Szewińska, Kazimierz Deyna, Jerzy Kulej czy Jacek Wszoła. Jest to też lokalizacja pomnika Korona Himalajów.

Hallerówka

Czyli Oddział Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy. To drewniana willa z 1922 roku, która należała do gen. Józefa Hallera, a pod koniec XX wieku była już siedzibą muzeum. Wstęp do Hallerówki jest płatny, czynne w każdy dzień tygodnia z wyjątkiem poniedziałku.

Wystawa multimedialna o pracy rybaka

Wystawa „Praca rybaka – jak, gdzie i czym?” na ul. Portowej 15 we Władysławowie uważana jest za jedną z ciekawszych wystaw na Pomorzu. Dowiecie się sporo o modelach kutrów i łodzi, technikach połowów i rodzajach sieci, a także o pracy rybaka. Wstęp kosztuje kilka złotych, dzieci do lat 7 wchodzą bezpłatnie.

Co robić we Władysławowie, gdy pada? Atrakcje dla dzieci pod dachem

Oby pogoda nie pokrzyżowała Wam planów na urlop! Jeśli jednak będzie płatać figle, sprawdźcie kompleks basenów COS Cetniewo, Ocean Park, a także wspomniane wyżej muzea i wystawy.

Kiedy pogoda nie dopisuje, w takich miejscach jest zwykle tłoczno. Jeżeli nie lubicie tłoku, dobrą opcją będzie włożenie ubrań dostosowanych do aury na dworze i zagranie w grę terenową.

Atrakcje w okolicy

Okolice Władysławowa potrafią pozytywnie zaskoczyć. Szczególnie polecamy zajrzeć do wspomnianej już wcześniej Jastrzębiej Góry i do Pucka.

Atrakcje w Pucku to:

 •       Huta Szkła Puck Glas. Tu można zobaczyć, jak powstają dmuchane wyroby szklane. Podczas warsztatów stworzycie własne unikatowe przedmioty z wysokiej jakości szkła. Czynne przez cały rok.
 •       Park Ewolucji w Pucku: Kino prehistoryczne, batyskaf, ścieżka dinozaurów, Stonehenge… To tylko kilka ze stanowisk czekających na Was w Parku Ewolucji w Pucku. Bilet normalny kosztuje 49 zł, ulgowy 29. Atrakcja od kwietnia do października.
 •       Port w Pucku: Najstarszy, bo powstały w 1920 roku port, pierwszy port wojenny II Rzeczypospolitej. Jeżeli słyszeliście o zaślubinach Polski z morzem, to już wiecie, dlaczego warto choć raz zobaczyć to miejsce.
 •       Muzeum Ziemi Puckiej: Muzeum imienia Floriana Ceynowy, w którym zobaczyć można m.in. skarb bursztynowy z II w. n. e., brązowy skarb z Władysławowa i kolekcje map kastralnych.
 •       Punkt widokowy molo: Na molo w Pucku wejść można z deptaka albo z parku miejskiego.
 •       Groty mechowskie: Jaskinie z XIX wieku z wyjątkowymi skalnymi kolumnami z piaskowca i filarami podtrzymującymi sklepienie jaskini. Ciekawa atrakcja zwłaszcza dla fanów przyrodniczych osobliwości.

Inne atrakcje w okolicy Władysławowa:

 •       Wystawa klocków Lego i murale 3D: Obie atrakcje można zobaczyć w muzeum Kocham Bałtyk w Swarzewie, oddalonego od Władysławowa o około 4 km. Największą atrakcją wystawy Lego jest 5-metrowy marynarz z Lego.
 •       Muzeum Pancerne w Kłaninie: Ciekawe miejsce dla tych, którzy lubią tematykę II wojny światowej. Pierwsze skrzypce gra tu polski żołnierz i jego rola w zwycięstwie nad Niemcami w tym historycznym konflikcie. Zobaczycie tu oryginalne (i sprawne) pojazdy z tego okresu. Poza sezonem informacje o dostępności miejsca najlepiej sprawdzać na Facebooku.
 •       Neogotycki pałac rodziny von Below: Rezydencja powstała w 1840 roku, do 1945 należała do rodu von Belowów, po wojnie służyła jako szkoła. Teraz to wysokiej klasy hotel, którego nawet jeśli nie odwiedzamy, to warto zobaczyć z zewnątrz.

Co robić we Władysławowie poza sezonem?

Wiele z powyższych atrakcji dostępnych będzie też poza sezonem wakacyjnym. Najłatwiej monitorować sytuację, sprawdzając wizytówki Google danych miejsc albo ich fan pages na Facebooku.

W okresie jesienno-zimowym czynne są na pewno:

 •       Muzeum Figur Woskowych
 •       Rejsy z portu we Władysławowie
 •       Gokarty Tor Półwysep
 •       Pływalnia Aquarius
 •       Muzeum Iluzji.

Okres od września do kwietnia to też dobry czas, by skorzystać z atrakcji w terenie, przejść spokojnie popularnymi deptakami i zwiedzić jak najwięcej okolic Władysławowa.

Możecie wybrać się na wycieczkę do Helu albo do Trójmiasta lub zobaczyć bunkry przedzielające Mierzeję Helską w okolicach Jastarni. Turyści, którzy lubią podróżować poza sezonem, polecają też samochodową wycieczkę po północnych Kaszubach.