Jest niewiele lepszych miejsc na odpoczynek w ciepłe dni niż plaża nad jeziorem lub morzem. Jest jednak coś, co jest lepsze niż tylko wypoczynek – jest to wypoczynek aktywny. Nie ma potrzeby posiadania własnych jachtów, skuterów wodnych czy też doskonałych umiejętności i wytrzymałości fizycznej; dzisiaj są one dostępne właściwie dla każdego, bez względu na tężyznę.

Uprawianie sportów wodnych jest w Polsce coraz popularniejszym czasem spędzania wolnego czasu, w związku z czym powiększają się również możliwości realizacji takich ćwiczeń. Jest to zarówno świetna zabawa jak i bardzo dobry sposób na trening w gorące, letnie dni. Zamiast siedzieć i pocić się na siłowni wystarczy, dla chwili natychmiastowego orzeźwienia, po prostu skoczyć do wody! Sposobów uprawiania sportów wodnych jest na prawdę wiele, więc na pewno każdy będzie w stanie znaleźć coś dla siebie.

Najpopularniejsze sporty wodne

Do najbardziej znanych i najpopularniejszych sportów wodnych należy windsurfing. Jest to surfowanie na desce, do której przyczepiony jest żagiel. Zostało to spopularyzowane na kalifornijskich plażach, które kojarzą się właśnie z masą sportów wodnych. To jednak nie przeszkadza w tym, aby rozrywki prosto ze słonecznych Stanów przenieść na polski grunt, w związku z czym istnieje bardzo dużo miejsc, w których można wypożyczyć sprzęt do tego rodzaju atrakcji.

Bardzo dobrym pomysłem jest również wykupienie takich desek do windsurfingu, jeżeli zostanie się już fanem tego rodzaju spędzania czasu – potrafi oszczędzić to bardzo dużo pieniędzy, w zależności od częstotliwości windsurfowania. Niezłym wyborem tutaj jest sklep Easy Surf, który oferuje sporą gamę produktów w przystępnych cenach.

Kolejnym z popularnych sportów uprawianych na wodzie jest kitesurfing. Różni on się on windsurfingu tym, że do deski nie jest przyczepiony żagiel, za to my jesteśmy przyczepieni do latawca dzięki tzw. trapezowi. Różni się również technika pływania, ponieważ ułożenie deski jest zgoła inne, ponieważ przypomina bardziej ułożenie deski snowboardowej niż windsurfingowej. Zarówno jedna i druga metoda spędzania aktywnego czasu nad wodą wymaga wiatru jak i dedykowanego sprzętu, który, na dłuższą metę, korzystniej będzie kupić niż wypożyczać każdorazowo jadąc nad jezioro czy morze.

Bardziej ekstremalnym niż wyżej wymienione metody jest flyboard – urządzenie, które zasilane wodą będąca pod silnym ciśnieniem potrafi wyrzucić na wysokość do nawet dziesięciu metrów. Ceny takiej zabawki są dużo większe niż desek, a czas potrzebny na umiejętności obycia się z nią stosunkowo dłuższy. Początkowo wymaga on również skutera wodnego i instruktora w celu bezpieczeństwa, w związku z czym początki bywają również dużo droższe. Mimo wszystko jest to zabawa dość bezpieczna, ponieważ każdorazowo użytkownik flyboardu jest wyposażony w kask i kamizelkę, dzięki czemu upadki są niestraszne.

Sporty wodne – co wybrać?

Wybór sportu wolnego dla siebie wymaga przede wszystkim oszacowania swoich warunków fizycznych jak i możliwości finansowych. Oczywiście, aktywny wypoczynek nie jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich – niektórzy wolą po prostu leniuchować. Kiedy jednak zdecydujemy się już na zabawę w wodzie, trzeba popuścić wodzę fantazji i wybrać po prostu to, co wydaje nam się najbardziej atrakcyjne i z czego będziemy czerpać najwięcej zabawy. Stopnie trudności poszczególnych form sportów wodnych również różnią się od siebie, aczkolwiek z dozą cierpliwości i zdrowego zapału żadna deska surfingowa nie będzie nam straszna.

materiał zewnętrzny