Jazda rowerem zimą to świetny sposób na zbudowanie odporności, świetną formę przez cały rok oraz produkcję hormonów szczęścia, które wydziela nasz organizm podczas wysiłku fizycznego. Takie doświadczenie jest nie tylko korzystne, ale również wyjątkowo przyjemne. Warunkiem jest właściwe przygotowanie oraz dobór odpowiedniej trasy.

Najpiękniejsze zimowe trasy rowerowe w Polsce

Zimowa turystyka rowerowa w Polsce przeżywa w ostatnich latach niekwestionowany rozkwit. Trasy są świetnie przygotowane technicznie, a w dodatku oferują zapierające dech w piersiach widoki. Co więcej, turyści na górskich szlakach dość uciążliwi latem, zimą bywają wybawieniem. Planując zimowe trasy warto bowiem brać pod uwagę przejezdność danej trasy. Zatem, gdzie na rower zimą? Oto najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce.

Szlaki w Beskidzie Śląskim

Trasy rowerowe w Beskidzie Śląskim biegną głównie po zboczach Klimczoka i Szyndzielni. Są one dobrym rozwiązaniem dla osób, które pragną połączyć aktywny wypoczynek z poznawaniem zimowych uroków regionu. Długość krajoznawczej pętli wokół Beskidu Śląskiego wynosi ok. 130 km i obejmuje m.in. jednokierunkowe górskie trasy Enduro oraz fragment Wiślanej Trasy Rowerowej.

Szlak z Brzezin do Hali Gąsienicowej w Tatrach

Szlakiem tym można dotrzeć aż do schroniska Murowaniec. Dla rowerzystów udostępniono cały odcinek, jednak trasa licząca ok. 6 km jest dość trudna, a jak wiadomo tatrzańskie szlaki, zwłaszcza zimą, wymagają wytrzymałości, dobrej kondycji fizycznej, odpowiedniego sprzętu oraz sporych umiejętności.

Szlak z ośrodka narciarskiego “Czarna Góra” do schroniska pod Śnieżkiem w Sudetach

Ośrodek narciarski “Czarna Góra” to doskonała baza do uprawiania turystyki rowerowej zimą. Sam szlak stanowi fragment trasy o długości 39 km ze Stronia Śląskiego na szczyt Śnieżnika i Czarną Górę. Droga miejscami jest dość trudna, niekiedy wymaga podprowadzania pojazdu np. od schroniska na szczyt góry Śnieżnik lub od przekaźnika telewizyjnego do górnej stacji kolejki i na sam szczyt Czarnej Góry, ale za to gwarantuje wspaniałe widoki.

Jak przygotować się do jazdy rowerem w zimie?

Norwegowie często powtarzają, że nie ma złej pogody, są tylko nieodpowiednie ubrania. Choć zimowa aura nie sprzyja uprawianiu sportu, a niska temperatura i kiepskie warunki panujące na trasach nieco zniechęcają, nie warto rezygnować z jazdy na rowerze. Warto się jednak do tego gruntownie przygotować. Podstawowa wiedza jak ubrać się na rower zimą czy opanowanie techniki jazdy o tej porze roku to jedne z kluczowych elementów udanych wycieczek.

O czym zatem warto pamiętać wsiadając na swój jednoślad, kiedy na zewnątrz biało i mroźno?

Kluczem do dobrego samopoczucia podczas jazdy rowerem zimą są warstwy. W zależności od panującej temperatury ich ilość będzie się zmieniać. Podstawą zawsze jest dobrej jakości bielizna termoaktywna, szczególnie wykonana z wełny z merynosów. Tkanina ta świetnie odprowadza pot z ciała i nawet wilgotna świetnie zatrzymuje ciepło. Kolejne elementy stroju, tj. bluza, kurtka oraz spodnie mogą być wykonane z nowoczesnych włókien syntetycznych. Zewnętrzne warstwy ubrania w pierwszej kolejności mają styczność ze środowiskiem zewnętrznym, a ich podstawową funkcją jest ochrona przed utratą ciepła spowodowaną podmuchami wiatru, a także deszczem lub śniegiem. Jazda rowerem zimą bywa wyzwaniem nawet dla osób, które z reguły świetnie znoszą niskie temperatury. Na wychłodzenie najbardziej narażone są wówczas dłonie, stopy, kolana i głowa. Należy więc szczególnie zadbać o te części ciała. Świetnie sprawdzą się ocieplacze na buty i ochraniacze na kolana, rękawice z membraną, a także ciepła kominiarka, która stanowi świetny kompromis pomiędzy czapką, szalikiem i maską chroniącą górne drogi oddechowe.

Warto również pamiętać, że jazda na rowerze zimą oznacza wysiłek fizyczny, dlatego nie należy przesadzać z ilością warstw. Zbyt duża liczba ubrań może krępować ruchy i powodować szybsze niż zwykle zmęczenie. Przed wyruszeniem w trasę, warto natomiast przeprowadzić kilkuminutową rozgrzewkę, która rozgrzeje mięśnie i przygotuje organizm do wysiłku fizycznego.

Jazda na rowerze zimą to duże wyzwanie dla organizmu, ale jednocześnie wspaniały trening i fantastycznie spędzony czas zarówno dla weekendowych turystów, jak i dla tych, którzy nie wyobrażają sobie życia bez dwóch kółek. A zatem, na rowery!

materiał zewnętrzny