Turystyka krajowa to nie tylko podróżowanie w góry, nad morze, czy na Mazury. Bardzo dobrze mają się także wyjazdy na wieś, gdzie odetchnąć można od zgiełku miasta i jego zanieczyszczonego powietrza. Rezerwując swoje noclegi na wsi warto pamiętać, że nie musi być to wyłącznie agroturystyka. W Polsce znaleźć można dziesiątki miejsc, które mimo położenia z dala od miasta nie przypominają gospodarstwa rolnego.

Gdzie więc można spędzić urlop na wsi, aby poznać wszystkie jej uroki?

Agroturystyka to nie jedyna opcja wypoczynku!

Amatorzy nietypowych wrażeń mogą zdecydować się na nocowanie w chatach pod strzechą. Przypominające historyczne budynki ośrodki noclegowe zagwarantują, że urlop obfitować będzie w niezapomniane wydarzenia. Niektóre z obiektów na Lubelszczyźnie, czy w Wielkopolsce przypominają tradycyjne chaty wiejskie nie tylko z zewnątrz. Także ich wnętrza zaaranżowane są zgodnie z warunkami, w jakich niegdyś żyli Polacy na wsi. Takie noclegi z dala od miasta zdecydowanie różnią się od wrażeń proponowanych przez agroturystykę, a samodzielne rozpalanie ognia w kaflowej kuchni, czy przygotowanie drewna na opał zapada w pamięć na długo!

Pobyt na wsi w luksusowym stylu

Wieś może być także przyjazna dla osób, które nie chcą rozstawać się z dobrze znanym im komfortem. Internetowa wyszukiwarka noclegów może podpowiedzieć im tym samym obiekty, w których zastaną całkowicie miejskie warunki. Położone w okolicach wsi hotele to niekiedy kompleksowo wyposażone ośrodki wypoczynkowe, nie odstające niczym od hoteli zlokalizowanych w miastach. Nowocześnie wyposażone pokoje, pełne zaplecze gastronomiczne, a w niektórych przypadkach także strefy spa sprawiają, że noclegi na wsi nabierają zupełnie innego wymiaru! Przede wszystkim jednak są dostosowane do osób, które pomimo wyjazdu z miasta dalej korzystać chcą ze znanego sobie komfortu.

Wynajem domków z prywatnym podwórkiem

Alternatywą dla wypoczynku w agroturystyce mogą być także wynajęte domki letniskowe. Te obiekty noclegowe położone są zwykle w okolicach jezior, czy gór, gdzie poza odpoczynkiem zażyć można także odrobiny aktywności. Nocleg w domku letniskowym ma swoje plusy – przyjezdni mogą korzystać z całego obiektu samodzielne, a więc bez innych letników, jednocześnie mając do dyspozycji prywatne podwórko. Dzięki temu swój wypoczynek na wsi urozmaicić można m.in. wieczornym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Dla dzieci, które dotąd nie miały okazji zjeść czegoś z ogniska, będzie to niemałe przeżycie i powód do wspomnień! Rodzice zaś będą mogli oddać się relaksowi, podczas gdy ich podopieczni bawić się będą na ogrodzonym terenie.

Odprężający urlop na wsi, czyli dlaczego warto?

Pobyt na wsi to dla wielu znacznie bardziej odprężająca forma urlopu, niż wyjazd nad morze lub w góry. Z dala od turystycznego zgiełku można odpocząć i napawać się bliskością natury. Dlaczego warto zdecydować się na wakacje na wsi?

  • Urlop poza miastem daje wyjątkowe odprężenie. Znajdując się wśród natury można zauważyć, w jak dynamicznym i hałaśliwym otoczeniu znajdujemy się na co dzień. Spokój wsi redukuje stres i pomaga naładować ciało energią!
  • Najczęściej oferty noclegów na wsi pojawiają się w nietypowych lokalizacjach turystycznych. Poza snem z dala od miasta można m.in. zwiedzić ciekawe obiekty militarne, zapoznać się z historią skansenów, czy wreszcie wziąć udział w leśnych zajęciach survivalowych! Po przyjeździe na wieś można znaleźć wiele ciekawych, nietypowych atrakcji w okolicy!
  • Wyjazd na wieś ma także walory edukacyjne. W szczególności, gdy urlop spędzany jest z dziećmi wychowywanymi wśród blokowisk i betonu. Pokazanie im prawdziwego lasu, łąki, czy dzikich zwierząt rozwija ich percepcje, a zabawy na świeżym powietrzu odciągają uwagę od konsoli do gier i telefonu.
  • Obiekty noclegowe oferują często korzystniejsze ceny, niż ośrodki w górach i nad morzem. Za tą samą opłatą można przeżyć zdecydowanie dłuższe wakacje na wsi, niż w popularnym ośrodku turystycznym.

Wypoczynek na wsi nie musi więc oznaczać urlopu wśród zwierząt gospodarskich i pól, tak jak ma to miejsce w przypadku noclegu w agroturystyce. Polska wieś ma do zaoferowania zdecydowanie więcej, proponując formy wypoczynku dla prawdziwych “mieszczuchów” i osób, które na wsi chcą przeżyć niecodzienne rzeczy! Warto o tym pamiętać, rezerwując wakacje dla siebie i swojej rodziny.

materiał zewnętrzny