Masaż sportowy jest Idealny po ciężkim treningu, wyprawie górskiej czy innej intensywnej aktywności fizycznej. Może on nie tylko przynieść ulgę, ale również zapobiec objawom patologicznym.

Popularny nie tylko wśród sportowców, stał się metodą na relaks i regenerację ciała. Na czym więc polega masaż sportowy? Dla kogo jest przeznaczony? Jakie są jego rodzaje i cele?

Dla kogo jest przeznaczony masaż sportowy?

Dla profesjonalnych sportowców taki masaż to zapewne codzienność. Jednak nie jest on przeznaczony tylko dla wybranych. Każdy kto aktywnie trenuje lub regularnie uprawia jakiś sport, może skorzystać z jego dobrodziejstw. A jest ich sporo. Masaż sportowy nie tylko odpręża, ale i pomaga wrócić do sprawności fizycznej po ciężkim treningu.

Odradza się jednak jego stosowanie osobom, które sporadycznie zajmują się sportem a tym bardziej tym, którzy prowadzą siedzący tryb życia. Najlepszym wyborem będzie dla nich masaż klasyczny lub relaksacyjny. Aby dobrać odpowiednio masaż oraz nauczyć podstawowych technik, można skorzystać z szerokiej oferty kursów masażu online, video tutoriali czy poradników zawartych w artykułach branżowych.

Rodzaje masażu sportowego

Mimo tego, że masaż sportowy bazuje na podstawowych technikach masażu klasycznego, to znacznie różni się od niego przede wszystkim intensywnością. Ponadto istnieje kilka rodzajów masażu w zależności od celu w jakim się go wykonuje.

Masaż sportowy można podzielić na:

  • Podtrzymujący lub kondycyjny– wykonywany wtedy, kiedy treningi i aktywność fizyczna danej osoby nie są aż tak intensywne (np. między sezonami lub w przerwach w zawodach). Ma on na celu poprawę krążenia, dotlenienie mięśni, wzmocnienie układu nerwowego, co ogólnie pozytywnie wpływa na kondycję. Zwykle trwa nie więcej niż 45 minut i wykonywany jest codziennie lub co drugi dzień.
  • Startowy – wykonywany chwilę przed treningiem. Jest bardzo intensywny i niezwykle krótki, bo trwa zaledwie kilka minut. Dzięki temu mięśnie są idealnie rozgrzane i przygotowane do ruchu.
  • Przedwysiłkowy – ma na celu przede wszystkim mobilizację sportowca. Wykonywany zwykle przed zawodami. Doprowadza do redukcji napięcia co ma wspomóc w zwalczaniu stresu.
  • Treningowy – wykonywany przed intensywnym treningiem. Różni się od startowego przede wszystkim długością, bo trwa nie kilka, a kilkadziesiąt minut. Ma na celu przygotowanie ciała na zwiększoną aktywność fizyczną. W trakcie takiego zabiegu, zwiększają się możliwości ruchowe zawodnika, co ma wspomóc jego późniejszą pracę.
  • Powysiłkowy – wykonywany po zawodach lub ciężkich treningach. Ma na celu szybką regenerację ciała. Jest niezwykle skuteczny i pomaga w przywróceniu formy.

Techniki wykonania masażu sportowego

Podstawowe techniki stosowane w masażu sportowym, to przede wszystkim rozcieranie, głaskanie, ugniatanie czy oklepywanie ciała. Głównym celem jest rozgrzanie mięśni. Zwykle masaż sportowy jest bardzo intensywny, a niekiedy bywa bolesny.

Trzeba jednak zwrócić uwagę, że jest to zabieg, który wymaga indywidualnego podejścia. To jak będzie wyglądał, zależy od kondycji, wieku czy płci. Szczególną uwagę zwraca się na to, jaki konkretnie sport uprawia dana osoba. Jeśli ktoś zajmuje się np. wspinaczką, to prawdopodobnie taki zabieg będzie różnił się od tego wykonanego dla kolarza.

Jeśli uprawiasz aktywnie sport, koniecznie przekaż swojemu masażyście wszystkie informacje z nim związane, aby mógł on dopasować sesję masażu do twoich konkretnych potrzeb.

Zalety masażu sportowego

Zalet takiego masażu jest bardzo wiele. Nie tylko pomaga on wrócić do sprawności fizycznej lub przygotować do treningu, ale działa również motywacyjnie i pozytywnie wpływa na psychikę.

Do głównych zalet zalicza się:

  • Zapobieganie kontuzjom
  • Pozbycie się uczucia zmęczenia i przeciążenia
  • Likwidacja bólu
  • Usunięcie zakwasów
  • Regeneracja organizmu
  • Poprawa krążenia
  • Wzmocnienie, dotlenienie i rozgrzanie mięśni
  • Podtrzymanie formy
  • Zwiększenie motywacji
  • Redukcja stresu

Aby masaż przyniósł pożądane efekty warto połączyć go również z innymi zabiegami. Ponieważ masaż sportowy uważany jest jako element odnowy biologicznej, świetnie sprawdzi się tu: sauna, kąpiele wodne (zwłaszcza w wodach solankowych) czy masaż biczami wodnymi.

Konieczne jest również stosowanie odpowiedniej diety. Picie wody w odpowiednich ilościach ma tu kluczowe znaczenie. Dlaczego? Dyski międzykręgowe i chrząstki składają się głównie z wody. Jej niedobór może powodować, że zaczną się o siebie ocierać. Ponadto odwodnienie może spowodować skurcze, osłabienie mięśni czy ból mięśni.

Jak wykonać masaż?

Wskazania i przeciwwskazania do wykonania masażu sportowego

Jeśli jesteś sportowcem lub uprawiasz sport amatorsko, możesz śmiało skonsultować się ze specjalistą. Ponadto, jeśli zauważyłeś u siebie objawy takie jak: nerwobóle, przemęczenie, stres, osłabienie mięśni, naciągnięcie ścięgien, tym bardziej umów się na wizytę u masażysty.

Istnieje jednak szereg przeciwwskazań do wykonania takiego zabiegu. Są to m.in.: stany zapalne, gorączka, występowanie świeżych ran, problemy skórne, infekcje, nadciśnienie tętnicze czy wszelkie choroby zakaźne. Właśnie dlatego, przed przystąpieniem do masażu zawsze warto skonsultować się ze specjalistą.

materiał zewnętrzny