Góry to nie tylko piękne krajobrazy i możliwość aktywnego wypoczynku, ale także miejsce, w którym dzieci mogą rozwijać swoje umiejętności oraz doskonalić sprawność i koordynację ciała. Spacery po górach mają wiele plusów, ale jak zarazić dziecko tą pasją i sprawić, aby chciało tam wracać? Oto nasze propozycje.

Jak zarazić dziecko pasją do gór?

Rozwój fizyczny

Nasza pociecha powinna być przygotowana na wycieczkę po górach, dlatego warto wspierać je rozwijaniu umiejętności związanych z górami, takich jak chodzenie po linie czy wspinaczka. W ten sposób dziecko szybciej odnajdzie się w skalnym i leśnym otoczeniu.

Ważne jest aby zacząć od prostych wycieczek. Wspinaj się z dzieckiem na niewysokie szczyty. Podczas spokojnych wycieczek, można bez pośpiechu opowiadać o różnych gatunkach roślin i zwierząt i w ten sposób zaznajomić małych z górskim klimatem.

Góry i sztuka

Dobrym sposobem na zarażenie pasją, może być zabieranie dziecka na różnego rodzaju wydarzenia związane z górami, takie jak festiwale górskie czy wystawy fotografii. Podczas nich można zobaczyć góry z najróżniejszych perspektyw. Dodatkowo, w takich miejscach można spotkać innych miłośników, dzięki czemu dzieci będą miały okazję posłuchać od innych osób o ich pozytywnych doświadczeniach.

W domowym zaciszu również można pokazać piękno gór, np. poprzez filmy, książki czy muzykę. Niesamowita przygoda na ekranie, zabawna bajka o górskich wędrówkach, tradycyjne piosenki góralskie – czyż to nie brzmi jak rodzinny wieczór pełen zabawy?

dzieci na wakacjach w górach

O czym pamiętać podczas wyjazdu z dzieckiem w góry

Najważniejsze jest, by dziecko miało dobre doświadczenia związane z górami i by czuło się bezpiecznie i komfortowo podczas wycieczek. Jeśli nie będzie miało negatywnych doświadczeń, z pewnością będzie chciało wracać.

O czym pamiętać podczas wycieczek górskich z dziećmi?

Podczas wycieczek górskich z dziećmi warto zwrócić ich uwagę na pozytywne skutki wypraw. Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu to samo zdrowie i korzystnie wpłynie na rozwój pociechy.

Następną ważna kwestią jest zbudowanie poczucia swobody i akceptacji. Nawiązanie rozmowy o ich przeżyciach i dzielenie się emocjami to dobry pomysł. W ten sposób, będzie wiedziało, że jego przeżycia z gór będą wysłuchane i jeszcze chętniej będzie opowiadać. Dziecko może przekazać rodzicom swoje opowieści w różnych formach – poprzez rysunki, mały spektakl czy zdjęcia.

Hotel dla dzieci w górach

Rezerwacja odpowiedniego hotelu dla rodzin z dziećmi w górach (np. https://www.redyk.pl/dzieci/wakacje-dla-rodzin-z-dziecmi-w-gorach) to kolejny ważny element planowania wyjazdu. Najważniejsze, aby hotel spełniał indywidualne potrzeby. Jednym z plusów może być wygodna lokalizacja w okolicy atrakcji turystycznych lub szlaków górskich. Z perspektywy dziecka prawdopodobnie najważniejsze będzie, czy w hotelu znajdują się ciekawe atrakcje, tak aby nawet podczas niepogody mogło miło spędzić czas. Planując podróż rodzice powinni spojrzeć, czy pokoje mają potrzebne udogodnienia, takie jak łóżeczko turystyczne, przewijaki czy wygodne miejsce na odpoczynek,

Zarażenie dziecka pasją do gór to nie lada wyzwanie, jednak dzięki odpowiedniemu podejściu i cierpliwości, wszystko się uda. Ważne, by zacząć od prostych wycieczek i stopniowo rozwijać zainteresowanie dziecka. Pamiętajmy także o bezpieczeństwie i komforcie dziecka podczas wyjazdów w góry.

materiał zewnętrzny