Trampoliny zapewniają niezapomnianą rozrywkę i przyczyniają się do rozwoju kondycji fizycznej. Wbrew pozorom nie są przeznaczone wyłącznie dla dzieci. Coraz większą popularność zdobywają trampoliny fitness dla dorosłych. Jakie kryteria należy wziąć pod uwagę decydując się na zakup takiego sprzętu?

Trening na trampolinie fitness, nazywanej też trampoliną akrobatyczną, niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim angażuje duże grupy mięśni – wzmacnia je, rozciąga i uelastycznia. Mowa tu o mięśniach nóg, brzucha, grzbietu oraz ramion. Kwadrans ćwiczeń na tego typu sprzęcie pozwala spalić 250 kilokalorii – jest to więc idealne rozwiązanie dla osób, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów, oczyścić organizm z toksyn i zwiększyć tempo przemiany materii.

Wybór odpowiedniej trampoliny wymaga jednak posiadania pewnej wiedzy na temat poszczególnych jej elementów. Przed zakupem powinniśmy wziąć pod uwagę takie szczegóły, jak maksymalne obciążenie, średnicę oraz jakość zastosowanych w stelażu materiałów. Za optymalną w przypadku trampolin fitness używanych na zewnątrz uznaje się średnicę od 2 metrów, natomiast wysokość siatki powinna mierzyć co najmniej 180 cm. Najlepszą wytrzymałość wykazują modele, w których wykorzystuje się takie materiały, jak gumowane PCV (rubber PVC),  PCV lub tkaniny Terylene (syntetyczne włókno poliestrowe).

Jaka trampolina najlepsza do domu lub ogrodu?

Decydując się na zakup trampoliny, powinieneś wziąć pod uwagę przede wszystkim jej przeznaczenie. Brak ogrodu nie dyskwalifikuje co prawda całkowicie tego sprzętu, ale pamiętaj, że z uwagi na jego dużą średnicę i wysokość, nie sprawdzi się on w małym mieszkaniu. To ważne ze względów bezpieczeństwa – na większej trampolinie można wybić się wysoko, narażając się na upadek lub uderzenie głową o sufit. Przy okazji mógłby narazić na niebezpieczeństwo pozostałych domowników. Chcąc skorzystać z tego typu urządzeń wewnątrz domu, postaw na trampolinę o mniejszej średnicy, jak w przypadku modeli stosowanych w klubach fitness.

Jeśli dysponujesz dużym ogrodem, zyskujesz znacznie większe możliwości w zakresie wyboru odpowiedniej trampoliny. Na otwartej przestrzeni można sobie pozwolić na wyższe skoki, poza tym trening na świeżym powietrzu przynosi dodatkowe korzyści dla zdrowia. Jeśli chcesz, aby trampolina posłużyła Ci wiele sezonów, zadbaj o to, aby był to sprzęt wysokiej klasy, czyli był odporny na działanie trudnych warunków atmosferycznych.

Gdzie kupić trampolinę?

Trampolina fitness różni się od zwykłej trampoliny dla dzieci nie tylko rozmiarem – to sprzęt, który powinien być dostosowany do dużych obciążeń związanych z intensywną eksploatacją. Dostępne w supermarketach trampoliny w zasadzie nie nadają się do profesjonalnych rozwiązań – ich jakość pozostawia wiele do życzenia.

Chcąc dokonać dobrego zakupu, warto odwiedzić sklepy sportowe – szeroki asortyment znajdziemy choćby w specjalistycznych sklepach online. Porządną trampolinę można zakupić już za około 1000zł – to dobry kompromis pomiędzy jakością a efektywnością ćwiczeń. Tańsze trampoliny z serii “no name” mogą nie spełniać wszystkich wymogów bezpieczeństwa.

Warto mieć na uwadze, że trampoliny fitness ważą nawet kilkadziesiąt kilogramów, a poza tym mogą nie zmieścić się do samochodu. Decydując się na ich zakup, zamów kuriera – to koszt kilkunastu złotych więcej, ale masz pewność, że sprzęt trafi do Ciebie w nienaruszonym stanie, a sam nie narazisz się na niepotrzebny stres czy przeciążenia związane z transportem.

Podstawowe zasady treningu na trampolinie

Jak każdy tego typu sprzęt, trampoliny typu fitness także nie są przeznaczone dla każdego. Nie zaleca się korzystania z nich, jeśli borykasz się z problemami z kręgosłupem i kośćmi lub cierpisz na schorzenia organów wewnętrznych. Unikać ćwiczeń na trampolinie powinny także kobiety w ciąży lub świeżo po porodzie.

Zwróć uwagę, czy produkt spełnia standardy Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa, ochrony zdrowia oraz środowiska. Nieodpowiednia bądź niezabezpieczona trampolina niesie ryzyko upadków i kontuzji. Półśrodki mogą narazić Cię na niemiłe niespodzianki, zatem zakupu dokonaj z głową – możesz w tym celu skorzystać z wiedzy sprzedawców lub trenerów fitness, a także zaczerpnąć informacji na specjalistycznych forach.

Bez względu na to, jaką trampolinę wybierzesz i gdzie ją kupisz – ten przedmiot to gwarancja świetnej zabawy z najbliższymi, solidnego zmęczenia się i oderwania od codziennych spraw.

materiał zewnętrzny