Noc w namiocie będzie bezpieczna i komfortowa w każdych warunkach, jeśli tylko miejsce obozowania zostanie odpowiednio przygotowane. Dowiedz się, jak rozbić namiot w czasie deszczu czy wiatru, by nie czuć stresu w trakcie zmiennych warunków pogodowych, a także jak złożyć namiot szybko i prawidłowo, by móc cieszyć się w pełni z możliwości biwakowania w różnych miejscach.

Wybór odpowiedniego namiotu

Na rynku są dostępne różnego typu namioty, dlatego warto dobrać jego rodzaj do danej wyprawy. Jeśli podróżujemy we dwoje, intuicyjnym rozwiązaniem będzie namiot 2-osobowy, który równie często sprawdzi się w czasie samotnych wypraw. Jeśli ma to być ekstremalna wycieczka, to lepszym rozwiązaniem będzie namiot wyprawowy. Na zwykłą wycieczkę w góry czy nad jezioro wystarczy namiot turystyczny.

Jak przygotować obozowisko?

Zanim wyciągniemy namiot z pokrowca, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie terenu i zwrócić uwagę na kilka innych rzeczy. Jeśli nie musimy rozkładać namiotu przy silnym wietrze, to sama czynność zajmie nam nie więcej niż kilkanaście minut.

Biwakowanie a przepisy prawne

Nie w każdym miejscu można rozbić namiot legalnie i warto o tym pamiętać. Jeśli planujemy biwak na polu namiotowym, to problemu nie ma. Jeśli jednak preferujemy nocleg „na dziko”, to upewnijmy się, że teren nie należy do parku narodowego lub krajobrazowego, a także, że nie obowiązują inne ograniczenia dotyczące biwakowania. Więcej informacji na temat tego, jak biwakować w Polsce legalnie, można znaleźć we wpisie: Jak biwakować w Polsce, nie łamiąc przepisów?

Bezpieczny nocleg pod namiotem

Trafiony wybór miejsca na rozbicie namiotu to połowa sukcesu. Zawsze warto ocenić poziom zagrożenia w razie nieoczekiwanej burzy czy silnego wiatru. Jeśli nie mamy innej możliwości i  musimy nocować w pobliżu skarpy lub stromego zbocza, postarajmy się rozbić namiot możliwie najdalej od uskoku. A jeśli spodziewamy się deszczu i planujemy nocleg pod drzewami, koniecznie sprawdźmy, czy nie ma ryzyka oderwania się gałęzi w razie wystąpienia mocniejszych podmuchów wiatru. Gdy planujemy nocleg w pobliżu drogi, postarajmy się, by znajdował się w bezpiecznej odległości od niej, a także, by uniknąć potencjalnych zagrożeń, że jest dobrze widoczny.

Wygoda na biwaku

Komfortowy wypoczynek jest uzależniony przede wszystkim od wyboru miejsca na biwak. Gdy decydujemy się rozłożyć namiot w ekstremalnych warunkach, to w większości nie zastanawiamy się, czy będzie tam dostatecznie miękko oraz sucho. Jeśli rozłożymy namiot na terenie skalistym, to nie musimy obawiać się wilgoci, ale za to musimy się liczyć z tym, że będzie dość twardo. A jeśli podłożem będzie mech, to może i będzie wygodniej, ale za to jest większe ryzyko gromadzenia wody (nawet kiedy nie pada deszcz). Na pewno tereny podmokłe i położone tuż nad brzegami rzek nie są najlepszym miejscem na biwak. Warto także przyjrzeć się bliżej kątowi nachylenia podłoża i ocenić, czy jest w wystarczającym stopniu płaskie. Jeśli będziemy często zsuwać się na boczną ściankę namiotu, to sen może nie być zbyt spokojny.

Jak rozłożyć namiot?

Jeśli wybór miejsca noclegowego mamy już za sobą, to warto usunąć z terenu niewielkie kamyczki oraz gałęzie. Kiedy wiemy już, że teren jest bezpieczny, płaski i miękki, to czas przystąpić do rozkładania namiotu. Nie ma jednej właściwej instrukcji, która informowałaby, jak rozłożyć namiot, gdyż dużo zależy od jego budowy i sposobu łączenia elementów. Na pewno zawsze po zakupie namiotu i jeszcze przed wyprawą najlepiej spróbować go rozbić np. w ogrodzie, by upewnić się, że jest kompletny. Przed przystąpieniem do pracy warto zapoznać się z instrukcją producenta, by zachować wymogi bezpieczeństwa.

Jak rozłożyć namiot, jeśli sypialnia jest zintegrowana z tropikiem? Musimy najpierw położyć namiot na ziemi, a później napiąć, wsuwając składany stelaż we właściwe miejsca. Jeśli sypialnia i tropik są osobnymi elementami, to zaczynamy rozkładanie namiotu właśnie od sypialni, a następnie przykrywamy go tropikiem. Pamiętajmy o dokładnym połączeniu obu elementów, zanim przystąpimy do dalszych prac. W następnym kroku musimy się zająć naciąganiem głównych i dodatkowych linek odciągowych i przytwierdzeniem ich do ziemi igłami, które zwane są powszechnie śledziami. Poprawne wykonanie tej czynności nie tylko zapewni skuteczną ochronę przed wiatrem i wilgocią, ale także spokojny sen (poły namiotu łopoczące na wietrze mogą skutecznie wybudzić ze snu każdego podróżnika). Warto wiedzieć, że w czasie silnego wiatru namiot działa jak żagiel, dlatego najbezpieczniej ustawić go węższą stroną w kierunku wiatru.

Składanie namiotu – na co zwrócić uwagę

Kończąc biwakowanie w danym miejscu, trzeba pamiętać, by razem z namiotem nie zapakować do pokrowca mokrych liści oraz gałęzi, gdyż mogą nie tylko uszkodzić strukturę materiału, ale także przyczynić się do rozwoju pleśni. Zwróćmy uwagę na to, aby wilgotna i zabrudzona podłoga nie miała bezpośredniego kontaktu z materiałem sypialni.

Składanie namiotu krok po kroku

  1. Składanie namiotu zaczynamy uprzątnięcia sypialni. Po wyniesieniu z niej wszystkich rzeczy, wymiatamy piasek, trawę i inne śmieci.
  2. Następnie przystępujemy do osuszenia tropika z wewnątrz i zewnątrz. Przydatne do tego mogą być chłonne szmatki z mikrofibry. Czasem pomaga obniżenie sypialni i maksymalne otwarcie wszystkich otworów wentylacyjnych
  3. Właściwe składanie zaczynamy od wyciągnięcia z ziemi szpilek i śledzi, które stabilizują namiot.
  4. Jeśli namiot posiada odciągi, odpinamy je, zwijamy i spinamy – luźne linki z pewnością poplączą się przy składaniu tropika i utrudnią rozkładanie namiotu następnym razem.
  5. Demontujemy stelaż. Jeśli namiot posiada zewnętrzny stelaż w tropiku, musimy go wyczepić i wysunąć z rękawów. W przypadku namiotów, w których stelaż jest nocowany do sypialni, najpierw ściągamy tropik, a następnie odczepiamy stelaż.
  6. Stelaż składamy i pakujemy. Przy okazji warto go przejrzeć pod kątem ewentualnych uszkodzeń, żeby uniknąć niespodzianki przy kolejnym rozkładaniu.
  7. Po demontażu stelaża zabieramy się do pakowania sypialni i tropika. Zależnie od opakowania i sposobu dopasowanie do opakowania może nam zająć dłuższą chwilę, szczególnie za pierwszym razem.
  8. Spakowane elementy (śledzie / szpilki, stelaż, sypialnia / tropik) pakujemy do pokrowaca.

Jeśli nie mamy pewności co do 100% wysuszenia namiotu przed składaniem, to po powrocie do domu rozłóżmy namiot w suchym i przewiewnym miejscu, by mógł wyschnąć do końca.

materiał zewnętrzny