Tekst może się przydać wszystkim, którzy podobnie jak ja zastanawiali się nad wymianą świetnie działającego Garmina FR935 na nowszy FR945 z mapami, a potrzebowali dodatkowych argumentów do podjęcia decyzji :)

Aktualizacja: Garmin 955 w drodze

W roku 2022 raczej na pewno zobaczymy nową wersję topowego zegarka sportowego od Garmina. Co zostanie wprowadzone w modelu 955? Prawdopodobnie będzie to natywna moc biegowa, ocena wytrzymałości na żywo, nowe wersje czujników optycznych, “wizualny predyktor wyścigu” i pewnie wiele więcej. Czekamy… prawdopodobnie do wiosny 2022 r.

Aktualizacja: nowości wprowadzone w Garmin FR945 w wersji 7.20 oprogramowania

Pomiar pułapu tlenowego w podczas biegów trailowych (bieg szlakiem)

Obecnie VO2max jest wyliczane również podczas biegów terenie. Można tę funkcję wyłączyć dla biegów, w których nie chcemy przeliczać tego wskaźnika.

Aktualizacja: nowości wprowadzone w Garmin FR945 w wersji 5.20 oprogramowania

Ćwiczenia – Porada na dziś (workouts – today’s suggestion)

Świetna funkcja! Zegarek sugeruje nam treningi w oparciu o bieżący poziom wytrenowania i regeneracji. Dobiera optymalną ilość i rodzaj obciążenia. Funkcję testuję dopiero kilka dni, ale opinie innych użytkowników są bardzo pozytywne. Czy ta funkcja jest w stanie zastąpić trenera osobistego? Na pewno nie, ale może być bardzo przydatna, dla tych którzy poważnie podchodzą do treningu, ale nie wiedzą jak odpowiednio dobrać jego obciążenie i rodzaj.

Ulepszone określanie czasu regeneracji

Obliczanie czasu regeneracji odbywało się do tej pory jednorazowo po aktywności, a następnie jego czasu był odliczany w menu obciążenia treningowego. Teraz jest on dynamicznie aktualizowany zależnie od obciążenia stresem, ilości i jakości snu itp.


 

Garmin 945 – cena 2021

Oba zegarki tanieją, tak obecnie kształtują się ceny w porównywarce Ceneo


Garmin 935 – cena 2021


Wydajność i stabilność

FR935 czasem zamulał. Reakcja wejście w widgety czy listę aktywności odbywała się w wyraźnym opóźnieniem. Nie było to nic bardzo przeszkadzającego, ale odczuwalne. Pod tym względem FR945 reaguje niemal natychmiast. Edit: Po aktualizacji oprogramowania do wersji 5.09 naprawdę natychmiast.

Poprzedni model zwykle działał bez problemu przez większość czasu, jednak zdarzały mu się spontaniczne restarty. Było to spowodowane prawdopodobnie limitem pamięci, bo zdarzało się przy używaniu kilku widgetów i np. długiego śladu do nawigacji. W 945 taki problem nie wystąpił ani razu przez 3 miesiące używania.

Body battery

Funkcja, która dla mnie była jednym z głównych powodów przesiadki. Pokazuje poziom naładowania “baterii” użytkownika przy założeniu, że rozładowuje ją stres dnia codziennego, treningi, a ładowanie odbywa się podczas snu. Dzięki temu możemy lepiej zaplanować obciążenie treningami, zadbać o odpowiednią ilość snu i poprawić ogólną higenę życia.

Przegląd widgetów

Przegląd widgetów

Przegląd widgetów

Nowy sposób wyświetlania widgetów w formie listy, która zawiera skrótowe informacje, a szczegóły wyświetlają się po kliknięciu.

 

6 pól na ekranach aktywności

Drobna zmiana, która pozwala na wyświetlenie dodatkowego pola na ekranie podczas aktywności.

Czytelniejszy wyświetlacz i czcionki

Ekran 945 jest “jakiś taki inny”. Czerń jest głębsza, kontrast większy. Do tego krój czcionki na ekranach aktywności wydaje się czytelniejszy.

Aklimatyzacja FR945

Aklimatyzacja FR945

Aklimatyzacja

Zegarek ma możliwość mierzenia adaptacji organizmu do ciśnienia na wyższych wysokościach (nie testowałem), a także do temperatury otoczenia. Ta druga opcja wiąże się z lepszym szacowaniem pułapu tlenowego i stanu treningu w upale. Żeby zadziałała, musimy zsynchronizować przed treningiem zegarek z telefonem i pobrać dane o aktualnej pogodzie.

Częstotliwość oddechu

Rejestrowanie częstotliwości oddechu odbywa się zarówno w spoczynku, jak i w czasie aktywności. O ile w pierwszym przypadku to nie ma dla nnie znaczenia – wskazania od 2 miesięcy są takie same 13-14 oddechów/min., to analiza treningów pod tym względem daje ciekawe wnioski i pozwala optymalizować technikę.

Praca na baterii

Edit po 2 miesiącach używania: Nie jestem pewien czy faktycznie zużycie podczas czuwania jest większe. Początkowo na FR945 używałem terczy, która reagowała na gest podniesienia ręki. Mam wrażenie, że nowszy model jest bardziej czuły na ten gest i w efekcie częściej zmieniła tarczę, co powodowało zwiększone zużycie baterii. Zmieniłem na prostą preinstalowaną tarczę i zużycie baterii znacząco spadło.

Kolejny temat wałkowany na forach. W moim odczuciu potwierdza się opinia, że 945 działa wydajniej podczas aktywności, zużywa mniej baterii w przeliczeniu na 1h aktywności. Natomiast jej poziom szybciej spada w trybie czuwania. Być może jest to spowodowane wydajniejszym układem GPS z jednej, a większą liczbą funkcji w czuwaniu z drugiej strony (body battery, rejestrowanie oddechu itp.).

Lepszy profil wysokości

FR935 wybrałem m.in. ze względu na barometryczny pomiar wysokości. Chciałem mieć dokładniejsze profile wysokości aktywności, jednak zwykle odbiegały one od rzeczywistości, szczególnie na początku aktywności, kiedy wysokościomierz jest kalibrowany na podstawie odczytów z GPS przez pierwsze kilkanaście minut. 945 daje dużo dokładniejsze odczyty od samego początku biegów. Wynika to prawdopodobnie z zastosowania map i kalibracji na podstawie danych wysokościowych w nich zawartych.

Poprawiony symulator wyścigu

Wśród użytkowników Fenixów 5 i FR935 znany jest problem nierealnych wartości przewidywanych czasów w tzw. symulatorze wyścigu. Są to szacowane wartości dla zawodów na dystansach 5, 20, 21 i 42 km obliczane na podstawie bieżącego poziomu wytrenowanie (pułapu tlenowego). Wartości te w odczuciu wielu, w tym moim były bardzo zawyżane. Szacunkowe czasy były poza moją wyobraźnią. W nowej serii Fenixów i FR945 nie dość, że są dużo bardziej realne, to zmieniają się z dnia na dzień zależnie od bieżącego obciążenia treningiem, regeneracji i innych czynników.

Porównanie przewidywanych czasów na dystansach przy tym samym pułapie tlenowym (prawa 945, lewa 935)

Porównanie przewidywanych czasów na dystansach przy tym samym pułapie tlenowym (prawa 945, lewa 935)

Dłuższe tytuły aktywności

Mała rzecz, a cieszy. Zegarek rejestruje dłuższe nazwy treningów.

Nawigacja FR945

Nawigacja FR945

Mapa to też nawigacja

Razem w funkcją wyświetlania mapy dostajemy też możliwość wyznaczania trasy i nawigacji po drogach. Ponadto dostajemy, zależnie od wgranej mapy, całkiem sporą bazę punktów POI. Nawigacja do najbliższej pizzeri? Proszę bardzo! Jak daleko jeszcze tym szlakiem na szczyt? 2 km, 45 min i 500 metrów w pionie. Jak będzie przebiegała trasa? Oto jej profil. Trochę zgubiłem się w tym lesie – poprowadź mnie do domu trasą najlepszą dla rowerów. Nie ma sprawy.

Problemy z przyciskami?

Na facebookowych grupach przewija się wątek topornie działających przycisków w 945 i wymian gwarancyjnych z tego powodu. Nie zauważyłem podobnych wątków dotyczących 935. Coś na pewno jest na rzeczy, ale póki co w moim egzemplarzu 945 przyciski działają z dosyć wyraźnym “klikiem”, przyjemniej niż w poprzednim modelu.

Przykładowe ekrany Garmin FR945