Tekst może się przydać wszystkim, którzy podobnie jak ja zastanawiali się nad wymianą świetnie działającego Garmina Forerunner 945 na nowszy FR955 (Solar), a potrzebowali dodatkowych argumentów do podjęcia decyzji :)

Garmin 955 specyfikacja

1 czerwca 2022 roku miała miejsce premiera nowego Forerunnera 955 (razem z 255). Nowy model przyniósł nie tylko spore zmiany w funkcjach, ale też wyglądzie.

Podstawowe dane:

Model Garmin Forerunner 945 Garmin Forerunner 955 Garmin Forerunner 955 Solar
wymiary 47 × 47 × 13,7 mm 46,5 × 46,5 × 14.4 mm 46,5 × 46,5 × 14.4 mm
waga 50 g 52 g 52 g
ekran

ekran
1,2″ (30.4 mm)
240×240 pikseli

ekran dotykowy  1,3″ (33 mm)
260×260 pikseli

ekran dotykowy  1,3″ (33 mm)
260×260 pikseli

bateria – zegarek do 14 dni do 15 dni do 20 dni
bateria – tylko GPS (bez muzyki) do 36 h do 42 h do 49 h
bateria – UltraTrac do 60 h do 80 h do 110 h
bateria – wielozakresowy GPS brak do 20 h do 22 h

Nowe funkcje:

  • dotykowy ekran (z równoległą obsługą przyciskami)
  • ładowanie solarne (wersja Solar)
  • gotowość treningowa
  • poranny raport
  • status HRV
  • widżet wyścigu i optymalizacja trenignu (codzinne ćwiczenia) pod kątem założonego celu
  • running power (natywna moc biegowa i treningi oparte na mocy)
  • real-time stamina (wyrzymałość w trakcie biegu)
  • wielopasmowy gps

Poniżej porównuję jak te i inne funkcje przekładają się na użytkowanie zegarka Garmin 955 w porównaniu z poprzednim modelem 945.

Garmin 955 – cena 2022

Cena Garmin Forerunner 955 na polskim rynku w dniu premiery:

  • Garmin 955 – ok. 2600 zł
  • Garmin 955 solar – ok. 3049 zł

Garmin 945 – cena 2022

W związku z premiera modelu 955 można też się dobrej oferty na 945 w Decathlonie. (warta uwagi jest też ich oferta rat 0% – 20 x 114,95 zł)

Oba zegarki tanieją, tak obecnie kształtują się ceny w porównywarce Ceneo

 


Garmin 935 – cena 2022

 


Garmin Forerunner 955 (solar) czy 945?

Krótko: 955

Przy obecnym poziomie cen modelu 945 raczej ciężko polecić wybór tego modelu. 955 wydaje się dużo ciekawszą i bardziej perspektywiczną opcją. Wskazanie na 955 jest tym bardziej jednoznaczne dla osób, które koncentrują się na treningu biegowym, bo po nowych funkcjach widać, że Garmin mocno ukierunkował się na tę dyscyplinę. Jeśli cena 955 jest nie do przeskoczenia, to warto wziąć pod uwagę nowego Garmina 255 z podobnymi funkcjami treningowymi do 955, ale bez map. 

Poniżej znajduje się lista mniej oczywistych różnic między tymi modelami i ich subiektywna ocena w kontekście codziennego użytkowania, a także treningów biegowych i innych aktywności.

Większy ekran robi (czasem) różnicę

Chociaż różnica w średnicy ekranu wygląda w liczbach raczej symbolicznie (1,2 vs 1,3 cala), to przekłada się to na 17,84% większą powierzchnię (725,8 vs 855,3 mm2). O ile nie robi to dużej różnicy na ekranach z danymi czy przy przeglądaniu menu, to już korzystanie z map na większym ekranie jest znacznie wygodniejsze

Dotykowy ekran też robi (czasem) różnicę

Wiem, że przyciski w zegarkach sportowych mają swoich zdecydowanych zwolenników, ale w miarę używania ekranu dotykowego w FR955 Solar dochodzę do wniosku, że nie chciałbym już z niego zrezygnować. Przeglądanie menu, zagłębionych statystyk czy opcji jest naprawdę szybsze i wygodniejsze za pomocą dotyku. Podobnie jest z przewijaniem ekranów danych podczas aktywności, szczególnie na rowerze, gdzie chwycenie zegarka drugą ręką jest znacznie mniej wygodne niż szybkie muśnięcie palcem. Ekran dotykowy w Garminie 955 obsługuje parę gestów, np. cofanie w menu czy okrążenie podczas aktywności. Wygodniejsze jest też dotykowe wprowadzanie danych np. PINu przy płatnościach Garmin Pay.

Garmin 955 próbuje zastąpić trenera

Od sportowego zegarka, który stale monitoruje nasze tętno, wysiłek, stres i  funkcje życiowe możemy się spodziewać, że będzie w stanie ułożyć nam optymalny plan treningowy. Już model 935 wspierał funkcję Garmin Coach, która pozwalała na przygotowanie indywidualnego planu treningowego pod kątem założonego dystansu i czasu, który chcemy osiągnąć. Całość działa bardzo fajnie i jest na pewno dobrą opcją dla zaczynających poważniejsze bieganie. Problem pojawia się, gdy chcemy przebiec dystans 5k, 10k lub półmaraton w tempie większym niż 4:22 min/km. Garmin Coach nie oferuje planów na szybsze bieganie. 

Seria 945 wprowadziła funkcję sugestii treningu codziennego. W założeniu na podstawie aktualnego obciążenia i naszych możliwości, zegarek codziennie sugeruje wykonanie jakiejś jednostki, tak żaby zachować zrównoważony rozwój formy. W praktyce okazuje się, że dla mojego poziomu wytrenowania sugerowane treningi są zbyt mało obciążające i monotonne, co przekłada się po paru tygodniach na niedotrenowanie i brak postępów. Przyczyny można się tu dopatrywać w braku określonego celu treningów, które powinny zmieniać się nie tylko w zależności od naszej formy i obciążenia, ale także dystansu, docelowego czasu i daty zawodów.

Seria 955 wprowadza wreszcie możliwość określenia tych parametrów przy czym nie ogranicza z góry maksymalnego wyniku. Odbywa się to za pośrednictwem kalendarza wyścigów, gdzie wprowadzamy datę wydarzenia, dystans, założony czas i inne dane, a zegarek na tej podstawie generuje plan treningowy.

Po pierwszych tygodniach mogę stwierdzić, że ta funkcja ma naprawdę duży potencjał. Generowany plan treningowy jest bardziej zróżnicowany i obejmuje większe obciążenie niż wcześniej dostępne funkcje. Co ważne i ciekawe, to dopasowuje się na bieżąco do predyspozycji.

(ciąg dalszy w przygotowaniu)

Garmin Forerunner 955 czy 955 Solar?

Użyteczność funkcji solar wymaga dłuższych testów, ale jest to raczej wsparcie baterii niż np. sposób na jej ładowanie i większe znaczenie może mieć przede wszystkim, gdy wykonujemy długie aktywności, w słońcu, bez możliwości podładowania (np. biegi ultra, wędrówki, turystyka z daleka od cywilizacji). Teoretycznie lekkie wspieranie zegarka energią słoneczną może długofalowo przełożyć się na mniejszą eksploatację wbudowanego akumulatora i wydłużenie jego żywotności. 

Garmin Forerunner 955 czy Fenix 7?

955 jest mocnym konkurentem dla linii Fenix. Pod względem funkcji sportowych praktycznie deklasuje każdą z wersji Fenixa 6, a w przypadku nowych Fenix 7 również jest bardzo interesującą alternatywą (Fenix w aktualizacji otrzymał funkcje wprowadzone przez FR955). Fenix 7x Solar i Fenix 7x Solar Saphire oferują dużo dłuższa pracę na baterii, ale jednocześnie mają znacznie większą kopertę i masę (prawie 100g na nadgarstku da się odczuć). Gdy uwzględnimy przy tym różnicę w cenie (+1500 zł w przypadku Fenix 7x Solar Saphire), to wybór może stać się jeszcze prostszy o ile patrzymy głównie przez pryzmat sportu i treningu. Z drugiej strony metalowa koperta i ogólna estetyka Fenixa może dla wielu być dużo bardziej uniwersalna i pasująca do zegarka używanego na co dzień (korzystanie z wielu funkcji monitorujących wymaga noszenie zegarka 24/7)  

Garmin Forerunner 955 czy Epix 2?

Epix 2 od podstawowego Fenixa 7 różni się ekranem w technologii AMOLED, więc może to być kolejny argument dla przedkładających estetykę nad aspektami funkcjonalnymi zegarka treningowego (porównanie FR955 vs Fenix 7 powyżej). 

Forerunner 945 i 955 – porównanie na zdjęciach


Garmin Forerunner 945 czy 935?

Poniżej znajduje się porównanie mniej oczywistych różnic miedzy flagowymi Forerunnerami z 2017 i 2019 roku. 

Wydajność i stabilność

FR935 czasem zamulał. Reakcja wejście w widgety czy listę aktywności odbywała się w wyraźnym opóźnieniem. Nie było to nic bardzo przeszkadzającego, ale odczuwalne. Pod tym względem FR945 reaguje niemal natychmiast. Edit: Po aktualizacji oprogramowania do wersji 5.09 naprawdę natychmiast.

Poprzedni model zwykle działał bez problemu przez większość czasu, jednak zdarzały mu się spontaniczne restarty. Było to spowodowane prawdopodobnie limitem pamięci, bo zdarzało się przy używaniu kilku widgetów i np. długiego śladu do nawigacji. W 945 taki problem nie wystąpił ani razu przez 3 miesiące używania.

Body battery

Funkcja, która dla mnie była jednym z głównych powodów przesiadki. Pokazuje poziom naładowania “baterii” użytkownika przy założeniu, że rozładowuje ją stres dnia codziennego, treningi, a ładowanie odbywa się podczas snu. Dzięki temu możemy lepiej zaplanować obciążenie treningami, zadbać o odpowiednią ilość snu i poprawić ogólną higenę życia.

Przegląd widgetów

Przegląd widgetów

Przegląd widgetów

Nowy sposób wyświetlania widgetów w formie listy, która zawiera skrótowe informacje, a szczegóły wyświetlają się po kliknięciu.

 

6 pól na ekranach aktywności

Drobna zmiana, która pozwala na wyświetlenie dodatkowego pola na ekranie podczas aktywności.

Czytelniejszy wyświetlacz i czcionki

Ekran 945 jest “jakiś taki inny”. Czerń jest głębsza, kontrast większy. Do tego krój czcionki na ekranach aktywności wydaje się czytelniejszy.

Aklimatyzacja FR945

Aklimatyzacja FR945

Aklimatyzacja

Zegarek ma możliwość mierzenia adaptacji organizmu do ciśnienia na wyższych wysokościach (nie testowałem), a także do temperatury otoczenia. Ta druga opcja wiąże się z lepszym szacowaniem pułapu tlenowego i stanu treningu w upale. Żeby zadziałała, musimy zsynchronizować przed treningiem zegarek z telefonem i pobrać dane o aktualnej pogodzie.

Częstotliwość oddechu

Rejestrowanie częstotliwości oddechu odbywa się zarówno w spoczynku, jak i w czasie aktywności. O ile w pierwszym przypadku to nie ma dla nnie znaczenia – wskazania od 2 miesięcy są takie same 13-14 oddechów/min., to analiza treningów pod tym względem daje ciekawe wnioski i pozwala optymalizować technikę.

Praca na baterii

Kolejny temat wałkowany na forach. W moim odczuciu potwierdza się opinia, że 945 działa wydajniej podczas aktywności, zużywa mniej baterii w przeliczeniu na 1h aktywności. Natomiast jej poziom szybciej spada w trybie czuwania. Być może jest to spowodowane wydajniejszym układem GPS z jednej, a większą liczbą funkcji w czuwaniu z drugiej strony (body battery, rejestrowanie oddechu itp.).

Edit po 2 miesiącach używania: Nie jestem pewien czy faktycznie zużycie podczas czuwania jest większe. Początkowo na FR945 używałem terczy, która reagowała na gest podniesienia ręki. Mam wrażenie, że nowszy model jest bardziej czuły na ten gest i w efekcie częściej zmieniła tarczę, co powodowało zwiększone zużycie baterii. Zmieniłem na prostą preinstalowaną tarczę i zużycie baterii znacząco spadło.

Lepszy profil wysokości

FR935 wybrałem m.in. ze względu na barometryczny pomiar wysokości. Chciałem mieć dokładniejsze profile wysokości aktywności, jednak zwykle odbiegały one od rzeczywistości, szczególnie na początku aktywności, kiedy wysokościomierz jest kalibrowany na podstawie odczytów z GPS przez pierwsze kilkanaście minut. 945 daje dużo dokładniejsze odczyty od samego początku biegów. Wynika to prawdopodobnie z zastosowania map i kalibracji na podstawie danych wysokościowych w nich zawartych.

Poprawiony symulator wyścigu

Wśród użytkowników Fenixów 5 i FR935 znany jest problem nierealnych wartości przewidywanych czasów w tzw. symulatorze wyścigu. Są to szacowane wartości dla zawodów na dystansach 5, 20, 21 i 42 km obliczane na podstawie bieżącego poziomu wytrenowanie (pułapu tlenowego). Wartości te w odczuciu wielu, w tym moim były bardzo zawyżane. Szacunkowe czasy były poza moją wyobraźnią. W nowej serii Fenixów i FR945 nie dość, że są dużo bardziej realne, to zmieniają się z dnia na dzień zależnie od bieżącego obciążenia treningiem, regeneracji i innych czynników.

Porównanie przewidywanych czasów na dystansach przy tym samym pułapie tlenowym (prawa 945, lewa 935)

Porównanie przewidywanych czasów na dystansach przy tym samym pułapie tlenowym (prawa 945, lewa 935)

Dłuższe tytuły aktywności

Mała rzecz, a cieszy. Zegarek rejestruje dłuższe nazwy treningów.

Nawigacja FR945

Nawigacja FR945

Mapa to też nawigacja

Razem w funkcją wyświetlania mapy dostajemy też możliwość wyznaczania trasy i nawigacji po drogach. Ponadto dostajemy, zależnie od wgranej mapy, całkiem sporą bazę punktów POI. Nawigacja do najbliższej pizzeri? Proszę bardzo! Jak daleko jeszcze tym szlakiem na szczyt? 2 km, 45 min i 500 metrów w pionie. Jak będzie przebiegała trasa? Oto jej profil. Trochę zgubiłem się w tym lesie – poprowadź mnie do domu trasą najlepszą dla rowerów. Nie ma sprawy.

Problemy z przyciskami?

Na facebookowych grupach przewija się wątek topornie działających przycisków w 945 i wymian gwarancyjnych z tego powodu. Nie zauważyłem podobnych wątków dotyczących 935. Coś na pewno jest na rzeczy, ale póki co w moim egzemplarzu 945 przyciski działają z dosyć wyraźnym “klikiem”, przyjemniej niż w poprzednim modelu.

Przykładowe ekrany Garmin FR945

Aktualizacja: nowości wprowadzone w Garmin FR945 w wersji 7.20 oprogramowania

Pomiar pułapu tlenowego w podczas biegów trailowych (bieg szlakiem)

Obecnie VO2max jest wyliczane również podczas biegów terenie. Można tę funkcję wyłączyć dla biegów, w których nie chcemy przeliczać tego wskaźnika.

Aktualizacja: nowości wprowadzone w Garmin FR945 w wersji 5.20 oprogramowania

Ćwiczenia – Porada na dziś (workouts – today’s suggestion)

Świetna funkcja! Zegarek sugeruje nam treningi w oparciu o bieżący poziom wytrenowania i regeneracji. Dobiera optymalną ilość i rodzaj obciążenia. Funkcję testuję dopiero kilka dni, ale opinie innych użytkowników są bardzo pozytywne. Czy ta funkcja jest w stanie zastąpić trenera osobistego? Na pewno nie, ale może być bardzo przydatna, dla tych którzy poważnie podchodzą do treningu, ale nie wiedzą jak odpowiednio dobrać jego obciążenie i rodzaj.

Ulepszone określanie czasu regeneracji

Obliczanie czasu regeneracji odbywało się do tej pory jednorazowo po aktywności, a następnie jego czasu był odliczany w menu obciążenia treningowego. Teraz jest on dynamicznie aktualizowany zależnie od obciążenia stresem, ilości i jakości snu itp.

Garmin Forerunner 955, 945, 935 – najczęściej zadawane pytania

  1. Garmin 955 czy 945?

    Przy obecnej różnicy cen między tymi dwoma modelami (ok. 500 zł) raczej dla większości użytkowników lepszym wyborem będzie 955, który oferuje większą dokładność, lepszą obsługę map (dotyk) i bardziej zaawansowane funkcje związane ze zdrowiem i treningiem oraz będzie na pewno dostawał nowe funkcje w przyszłości, gdzie rozwój modelu 945 pewnie jest zakończony (szczegóły)

  2. Garmin 955 solar czy 955?

    W naszych warunkach klimatycznych dopłacanie do wersji solar może być raczej pozbawione sensu. Rzeczywistą różnicę odczują wykonujący długie treningi w mocno nasłonecznionych miejscach (szczegóły)

  3. Jaka jest cena Garmin 955 i 955 solar na polskim rynku?

    Cena w Polsce w dniu premiery (1 czerwica 2022 r.):
    Garmin 955 – ok. 2600 zł
    Garmin 955 solar – ok. 3049 zł
    (szczegóły)

  4. Ile kosztuje obecnie Garmin 945?

    Cena modelu Forerunner 945 z 2019 roku wynosi obecnie ok. 2000 zł (czerwiec 2022) (szczegóły)

  5. Ile kosztuje obecnie Garmin 935?

    Cena modelu Forerunner 935 z 2017 roku wynosi obecnie ok. 1200 zł (czerwiec 2022) (szczegóły)

  6. Garmin 955 czy Fenix 7?

    Jeśli nie zależy nam na metalowej kopercie i ewentualnie wyraźnie dłuższej pracy na baterii (Fenix 7/7x Solar Saphire), to naprawdę ciężko znaleźć argumenty przeciwko wyborowi nowego Foreunnera 955 (szczegóły)