Niezależnie od tego, czy szukasz ucieczki od zgiełku miasta, czy jesteś po prostu entuzjastą sportów zimowych, snowboard jest idealnym zajęciem, które pomoże Ci się zrelaksować i odprężyć. Jest to również świetny sposób, aby uzyskać trochę ruchu i cieszyć się wspaniałą przyrodą. Ale jakie są korzyści z jazdy na snowboardzie? Czy naprawdę jest lepszy od jazdy na nartach? I jakie są najlepsze miejsca do uprawiania snowboardu w Europie? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o tym, dlaczego powinieneś iść na snowboard, a także kilka pomocnych wskazówek na temat tego, gdzie jeździć i czego się spodziewać.

Dlaczego warto wybrać snowboard?

Istnieje wiele korzyści z uprawiania snowboardu, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.

Przede wszystkim, snowboard jest świetnym treningiem. Jest to aktywność, która angażuje całe ciało, nogi, ręce i korpus. A ponieważ jesteś w ciągłym ruchu, podniesiesz tętno i spalisz mnóstwo kalorii, które tak chętnie “chomikujemy” w postaci tłuszczu w okresie zimowym.

Snowboard jest również bardzo dobrym sposobem na pozbycie się stresu. Świeże powietrze i spokojne otoczenie może pomóc oczyścić umysł i zrelaksować ciało. A przypływ endorfin, który uzyskujesz dzięki ćwiczeniom, może pomóc podnieść Twój nastrój i zwiększyć poziom energii.

Wreszcie, snowboard jest po prostu fajny. Nie ma nic lepszego niż zjeżdżanie ze wzgórza na snowboardzie, podziwianie krajobrazów i czerpanie radości z jazdy.

Gdzie jeździć na snowboardzie w Polsce i Europie?

W Polsce najpopularniejsze miejsca do jazdy na snowboardzie to zdecydowanie Szczyrk, Czarna Góra oraz… Rzyki koło Andrychowa. To ostatnie miejsce słynie głównie z swojego Snowparku, czyli miejsca stworzonego z myślą o osobach chcących spróbować swoich sił w snowboardowym Freestyle’u. Osoby lubujące się w Freeride na pewno dołączą do tej listy “świętą górę” polskiego Freeride’u – Pilsko.

Jeśli jednak szukasz najlepszego miejsca do jazdy na snowboardzie w Europie, musisz udać się w Alpy. W Alpach znajdują się jedne z najlepszych terenów do uprawiania snowboardu na świecie, z dużą ilością długich tras i wymagających parków terenowych. Austria, Francja, Włochy i Szwajcaria są świetnym wyborem na snowboard w Alpach. Ostatnio popularność zdobywają także kraje Bałkańskie, głównie wśród miłośników jazdy poza trasą.

Niezależnie od tego, gdzie pojedziesz, na pewno znajdziesz wiele wspaniałych miejsc do uprawiania snowboardingu w Europie.

Czego się spodziewać gdy wejdziesz na snowboard?

Jeśli czeka Cię pierwszy dzień na snowboardzie, jest kilka rzeczy, o których powinieneś wiedzieć przed wejściem na stok.

Po pierwsze, snowboard jest nieco bardziej wymagający na początku niż narty. Trzeba trochę czasu, aby przyzwyczaić się do innej postawy i ruchów, ale większość ludzi łapie to dość szybko. Warto zainwestować w tym miejscu w instruktora, który szybko nauczy nas podstaw. Kiedy już opanujesz fundamenty, dalsza nauka pójdzie Ci szybciej niż na nartach!

Po drugie, będziesz musiał wypożyczyć lub kupić deskę snowboardową oraz buty. O ile wypożyczenie jest dobrym pomysłem na pierwszy, drugi wypad na snowboard, później chcesz mieć własny sprzęt. Będzie Ci łatwiej się uczyć i rozwijać swoje umiejętności, kiedy za każdym razem będziesz mieć pod butami ten sam sprzęt. W temacie wyboru sprzętu snowboardowego, możesz polegać np. na pomocy sprzedawców ze sklepu snowboardowego Snow4Life.

I wreszcie na koniec – pamiętaj o odpowiedniej odzieży. Kluczem jest to, by ubierać się ciepło i warstwowo. Podczas jazdy może trafić Ci się nagła zmiana pogody, na którą musisz być przygotowanym. Czasami, szczególnie na starych wyciągach, zdarzają się sytuacje w których na kilka minut zatrzymywany jest wyciąg krzesełkowy. Jeśli nie będziesz dość ciepło ubrany – możesz zmarznąć, przeziębić się i zepsuć wrażenia z wyjazdu.

materiał zewnętrzny