Jeśli zapytalibyśmy przypadkowych kibiców piłki nożnej, zapewne większość z nich wskazałoby jako swoją ulubioną ligę włoską Serie A, hiszpańską Primera Divison, niemiecką Bundesligę, czy też angielską Premier League, aczkolwiek francuska Ligue 1 pojawiałaby się zapewne znacznie rzadziej. Skąd się to bierze i czy faktycznie dzieje się tak z uwagi niższy poziom sportowy? Jakie są charakterystyczne cechy ligi francuskiej i czym wyróżnia się spośród innych europejskich lig krajowych?

Chociaż reprezentacja Francji jest obecnie Mistrzem Świata i wice Mistrzem Europy, Ligue 1 to jednak rozgrywki, które nie są uważane jako jedne z najlepszych na starym kontynencie. Przemawiają za tym pewne okoliczności, jak chociażby fakt, że jedynie dwie najlepsze drużyny z tej ligi, mają zapewniony awans do rozgrywek Champions League, czyli podobnie jak rosyjska Super Liga. Warto nadmienić, że włoska, hiszpańska, angielska i niemiecka liga, ma rokrocznie aż czterech swoich przedstawicieli w Lidze Mistrzów. Czy mimo tego, warto wymieniać ligue 1 w gronie tych najlepszych?

Ligue 1, czyli rozgrywki wielkich pieniędzy i jeszcze większych dysproporcji…

Każdy, kto chociaż trochę interesuje się piłką nożną, na hasło ligi francuskiej z pewnością, jako pierwszą wymieni drużynę Paris Saint-Germian, która jest bezwzględnym dominatorem tabeli Ligue 1. Warto jednak wiedzieć, że historia francuskich boisk zna znaczniej więcej wielkich zespołów, które święciły triumfy nie tylko w swoim kraju, ale także na arenie międzynarodowej. To chociażby jeszcze nie tak dawno AS Monaco, ale też niegdyś Olimpique Lyon, czy też Olimpique Marsylia. Warto zastanowić się także, skąd u Ligę 1 aż tak spore dysproporcje, jeżeli chodzi o poziom sportowy, gdyż wydaje się, że zwykle drugie drużyny w tabeli, tracą do PSG dość spory dystans, dlatego mistrzostwo Francji już na początku sezonu jest zarezerwowane dla piłkarzy ze stolicy Francji. Powodem tego są astronomiczne pieniądze zainwestowane przez Katarskich właścicieli w rozwój i funkcjonowanie kluby, czego konsekwencją są chociażby wielomilionowe transfery takich piłkarzy jak np. Neymar. Nie brakuje zatem opinii, jakoby PSG było klubem zbudowanym jedynie na wielkich pieniądzach, a gdyby nie to, Ligue 1 byłoby klasyfikowane jeszcze niżej. Stan francuskiej piłki klubowej nie sprawia jednak, że traci na tym reprezentacja tego kraju. Otóż na wielkich turniejach zdążyła udowodnić, że powinna być zawsze traktowana jako jeden z faworytów do medalu. We Francji dodatkowo „produkuje” się wyjątkowo zdolną młodzież, która sprawdza się boiskach innych europejskich lig. Zdaniem dziennikarzy i ekspertów, liczba światowej klasy francuskich piłkarzy jest tak wielka, że Francja byłaby w stanie stworzyć aż trzy, bardzo mocne jedenastki, których nie powstydziłby się żaden kraj.

Materiał zewnętrzny