Turcja jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków na wakacje. Polacy cenią Kraj Półksiężyca za doskonałą pogodę, wyśmienite jedzenie oraz otwartość mieszkańców. Co warto wiedzieć zanim wyjedzie się do Turcji na wakacje?

  1. Waluta – lir turecki

Przed wyjazdem do Turcji wiele osób zastanawia się, jaką walutę zabrać ze sobą. Najczęściej poleca się wymianę złotówek przed wyjazdem na euro lub dolary amerykańskie. Obie waluty są powszechnie akceptowane na lotniskach w Turcji oraz we wszystkich kurortach, w których wypoczywają zagraniczni turyści.

W Kraju Półksiężyca obowiązującą walutą jest lir turecki, który trudno kupić w Polsce. Jeśli ma się możliwość, warto wymienić złotówki na liry w kraju, na przykład na lotnisku, gdyż ceny w litrach tureckich są korzystniejsze niż w dolarach lub euro. Liry można kupić również po przylocie do Turcji, wymieniając na nie wcześniej kupione dolary lub euro. Wymiana złotówek na liry w tureckich kantorach graniczy z cudem nawet w Alanyi czy Bodrum.

  1. Wiza turystyczna

Turcja wymaga od turystów wykupienia wizy. Wizę turystyczną można kupić przez Internet, korzystając ze strony https://www.evisa.gov.tr/pl/. Strona jest dostępna w polskiej wersji językowej, a płatność odbywa się za pomocą karty kredytowej. Wizę można kupić również na lotnisku, lecz jest koszt jest wtedy wyższy. Dokument zakupiony przez Internet kosztuje 20 USD, a jej ważność wynosi 180 dni, w czasie których można przebywać na terenie Turcji przez łączny okres 90 dni. Jeśli znajdzie się atrakcyjną ofertę wyjazdu na https://www.tui.pl/wypoczynek/turcja/oferty-last-minute, można skorzystać z tej samej wizy wkrótce po powrocie z wakacji.

  1. Religia – islam

Religią panującą w Turcji jest islam. Większość Turków jest muzułmanami, jednak do wyznawców innych kultur odnoszą się z szacunkiem, a tureckie społeczeństwo nie należy do ortodoksyjnych. W kurortach turystki mogą ubierać się i zachowywać dość swobodnie, bez obaw o zwrócenie im uwagi z powodu zbyt krótkiej sukienki lub odkrytych włosów. Wyjątek stanowią meczety udostępnione dla turystów – przed wejściem do ich wnętrza turystki muszą zakryć ciało i włosy. Prze meczetami znajdują się nawet specjalne szafki z chustami i długimi spódnicami dla przyjezdnych.

  1. Język

Obowiązującym językiem w Kraju Półksiężyca jest turecki. W hotelach z oferty https://www.tui.pl/wypoczynek/turcja/oferty-hotele bez trudu można dogadać się w języku angielskim, niemieckim i rosyjskim, co znacznie ułatwia komunikację. W miejscowościach wypoczynkowych podstawowe zwroty po angielsku, niemiecku, rosyjsku i nawet po polsku zna wielu pracowników sektora turystycznego oraz okolicznych mieszkańców.