Wypożyczanie samochodów staje się coraz popularniejsze w Polsce i na świecie. Wynajęte auta nie czekają już wyłącznie na lotniskach, za to chętniej wsiadamy do nich na co dzień. Co warto wiedzieć na temat wynajmu samochodów zanim się na to zdecydujemy?

1. Pierwsze kroki

2. O czym warto pamiętać przy wynajmie samochodów?

Stajemy się coraz wygodniejsi, a możliwość poruszania się autem bez względu na środek transportu wybrany do dalekiej podróży jest bardzo komfortowe. Dlatego prężnie rozwijają się wypożyczalnie samochodów, które mają coraz szerszy wachlarz możliwości, a procedura wynajmu jest dużo prostsza niż dawniej. Jak zatem wynająć sobie auto?

Pierwsze kroki

Załóżmy, że wybieramy się do Poznania, a na miejscu potrzebne nam będzie auto do kursowania między umówionymi spotkaniami. Zapewne pierwsze kroki zrobimy w internetowej wyszukiwarce, wpisując hasło “wypożyczalnia samochodów Poznań“. Następnie jednak trzeba dobrze zapoznać się z ofertą firm wynajmujących pojazdy. Na co warto zwrócić uwagę? Z pewnością na koszty. Powszechną praktyką wypożyczalni jest opłata wstępna w postaci blokady na koncie lub karcie kredytowej. Można też zostawić w firmie gotówkę, którą odbierzemy po zakończeniu wypożyczenia. Jednak możliwy jest również wynajem samochodów bez kaucji. Kolejnym ważnym aspektem jest limit kilometrów. Często możemy jeździć wynajętym autem na określony w umowie dystans. Jednak niektóre firmy oferują swoje usługi bez ograniczeń kilometrów.

O czym warto pamiętać przy wynajmie samochodów?

Z pewnością dla młodszych klientów ważną informacją jest ograniczenie wiekowe. Większość wypożyczalni oferuje swoje auta osobom, które ukończyły 21. rok życia. Chodzi tu przede wszystkim o doświadczenie za kierownicą, ponieważ wypożyczenie pojazdu osobie, która dopiero zdała egzamin na prawo jazdy, jest obarczone sporym ryzykiem dla firm. Oczywiście aby zawrzeć umowę wynajmu, trzeba mieć przy sobie dokument poświadczający naszą tożsamość. Zazwyczaj otrzymujemy samochód, który ma pełny bak i w takim też stanie powinniśmy go do wypożyczalni zwrócić. Niektóre wypożyczalnie umożliwiają wykorzystanie swoich aut za granicą. – W naszym przypadku możliwe jest użytkowanie auta w krajach Unii Europejskiej, jednakże klient musi uprzedzić nas o takim zamiarze przed wynajęciem samochodu. – wyjaśnia przedstawiciel firmy Comfortcar, zajmującej się wynajmem pojazdów. Ważną kwestią, którą warto mieć na uwadze jest fakt, że wynajęte auto nie może być wykorzystywane w każdym celu. Na liście czynności zabronionych znajdują się najczęściej: holowanie przyczep lub innych pojazdów, przewozu zwierząt czy jazdy po nieutwardzonych drogach.

materiał zewnętrzny