Gdańsk, jako pięknie położone nad Zatoką Gdańską miasto, stanowi nie tylko turystyczny, ale również kulturalny, naukowy i gospodarczy kierunek podróży wielu osób. To miejsce o niezwykle bogatej historii, z licznymi zabytkami i atrakcjami turystycznymi. W Gdańsku wspaniale można spędzić zarówno weekend we dwoje, jak i dłuższy, rodzinny urlop. Co warto zwiedzić? Jak atrakcyjnie spędzić czas?

Historia, o której nie wolno zapomnieć

Niezwykły klimat Gdańska można najintensywniej odczuć w jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych miejsc. Słynna ulica Długa, otoczona barwnymi kamienicami, skrywa również gotycko-renesansowy Ratusz. To jeden z najważniejszych punktów na mapie każdego turysty zjawiającego się w Gdańsku. Właśnie w tym miejscu, z ponad 50-metrowej wieży widokowej rozciąga się niesamowita panorama miasta. Każdy turysta wędruje następnie do słynnej Bramy Mariackiej, aby przechadzając się dalej ulicą Mariacką poczuć ducha tego niezwykłego miasta.

Obiekty historyczne w Gdańsku stanowią nie lada atrakcję turystyczną. To stąd pochodził Jan Heweliusz, czy Artur Schopenhauer. Jednak szczególnie osoby zainteresowane okresem II wojny światowej i późniejszych losów Polski odnajdą w Gdańsku miejsca o niezwykłej historii. Westerplatte, Stocznia Gdańska, Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum II wojny światowej. To bez wątpienia miejsca, które każdy Polak powinien odwiedzić choć raz w życiu.

Natura w sercu miasta

Gdańsk to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Osoby, które najlepiej czują się w otoczeniu przyrody, powinny wybrać się do przepięknie utrzymanego Parku Oliwskiego. To miejsce bardzo chętnie odwiedzane zarówno przez turystów, jak i mieszkańców Gdańska.

W Parku Oliwskim często można spotkać rodziny, które spędzają cały dzień na łonie natury, będąc jednocześnie w środku jednego z największych miast w Polsce. Jeśli jednak będąc w Gdańsku, pragniemy zaznać odrobiny spokoju, ciekawą propozycją jest Park Oruński. Znacznie bardziej kameralny, równie piękny obszar należący do tzw. Doliny Potoku Oruńskiego.

Gdańsk to również cudowne plaże, w tym słynna plaża Jelitkowo. W sezonie letnim przepełniona jest turystami i spragnionymi wypoczynku mieszkańcami Gdańska. Warto jednak wybrać się tam także jesienią lub wczesną wiosną. Wówczas nie jest tak oblegana i pozwala poczuć nadmorski klimat w zupełnej ciszy i spokoju.

Zdjęcie przy fontannie Neptuna i Centrum Hewelianum

Będąc w Gdańsku, nie można ominąć najsłynniejszej w Polsce fontanny. Fontanna Neptuna to zabytek, położony na Długim Targu, który przyciąga tłumy turystów. Za początek budowy fontanny przyjmuje się rok 1606, ma więc długą historię, nawiązującą także do jej położenia – w najbardziej reprezentacyjnej części miasta.

Z Gdańskiem nieodłącznie kojarzy się urodzony w tym mieście Jan Heweliusz. Na jego cześć, w odrestaurowanym forcie na terenie Gdańska powstało Centrum Hewelianum. To niezwykłe miejsce, które łączy w sobie naukę, historię i zabawę. W Centrum młodzi naukowcy mogą poznać tajniki rozmaitych zjawisk fizycznych, ciekawostki z zakresu astronomii, historię różnych odkryć naukowych i wiele, wiele więcej. To miejsce dla całej rodziny, w którym można atrakcyjnie i kreatywnie spędzić cały dzień.

Gdańsk to jedno z wyjątkowych miast na mapie Polski. Długa i skomplikowana historia odbiła tu swoje piętno, a pęd do nowoczesności sprawił, że Gdańsk stanowi ciekawą kompozycję przeszłości i przyszłości, która porywa każdego, kto zjawi się w tym mieście…

Piastrental
Artykuł został przygotowany przy współpracy z Piastrental.pl