Pokryte śniegiem Tatry kuszą swoim majestatem. Trekking w otoczeniu dziewiczej przyrody, z dala od tłumów i hałasu, to idealny sposób, aby oderwać się od codziennych problemów. Zima w górach bywa jednak kapryśna i lubi zaskakiwać, więc konieczne są odpowiednie przygotowania. Nawet jeśli wybierasz się w niższe partie Tatr, prawdopodobnie nie wystarczy Ci zwykła kurtka zimowa. Outdoor to wymagające hobby, ale pomożemy Ci się spakować. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, co zabrać zimą w góry!
Postaw na ubiór warstwowy!
Skompletowanie ubrań na zimowy wypad w Tatry wbrew pozorom nie jest łatwe. Słońce, intensywne opady śniegu, deszcz czy wiatr? Pogoda może gwałtownie się zmienić, więc musisz przygotować się na każdą sytuację. Nie wystarczy jednak ubrać się ciepło. Odzież zapewniająca komfort termiczny podczas intensywnego wysiłku powinna chronić zarówno przed wyziębieniem, jak i przegrzaniem. Wybrane ubrania muszą więc sprawnie odprowadzać pot, zabezpieczać przed wiatrem i wilgocią oraz sprawdzać się w sporym zakresie temperatur. Ich kolejnym atutem będzie niska waga oraz krój zapewniający swobodę ruchów. Jak więc znaleźć odzież, która będzie pełnić te z pozoru sprzeczne funkcje? Najlepszym rozwiązaniem jest założenie kilku warstw ubrań, które można dowolnie łączyć w zależności od aktualnych potrzeb.
Warstwa pierwsza – bielizna termoaktywna
Wybierając się na zimową wycieczkę w góry, bezpośrednio na ciało obowiązkowo załóż bieliznę termoaktywną. Jej głównym zadaniem jest odprowadzanie wilgoci na zewnątrz, aby skóra pozostawała sucha niezależnie od warunków zewnętrznych i intensywności wysiłku. W sklepach znajdziesz bieliznę termoaktywną wykonaną z włókien syntetycznych lub wełny merynosów. Zastanawiasz się, która będzie lepsza? Zdania są mocno podzielone, więc warto przetestować oba warianty… na własnej skórze. Przed wyjściem w góry sprawdź jednak prognozę pogody i dopasuj grubość bielizny do przewidywanych temperatur.
Warstwa druga – docieplenie
Kolejna warstwa, która ma za zadanie zatrzymywać ciepło przy skórze, może się składać z kilku… warstw. W zależności od warunków atmosferycznych oraz intensywności wysiłku możesz postawić na cienką bluzę stretchową, kamizelkę puchową czy softshell. Gdy słupek rtęci spadnie mocno poniżej zera, idealnie sprawdzi się również puchowa kurtka zimowa. Jej ogromną zaletą są fenomenalne właściwości kompresyjne, więc zawsze możesz ją zwinąć do małego woreczka i schować do plecaka czy kieszeni bluzy. Wymienione ubrania możesz zakładać w dowolnych kombinacjach – prawdopodobnie zdecydujesz się na mniej warstw podczas podchodzenia, a więcej podczas odpoczynku czy schodzenia. Pamiętaj jednak, że wszystkie muszą być wykonane z oddychających materiałów, aby wspomagać bieliznę termoaktywną w transportowaniu wilgoci na zewnątrz. Wolnoschnąca bawełna zdecydowanie odpada!
Warstwa trzecia – izolacja
Ostatnia warstwa odzieży ochroni Cię przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi – głównie deszczem, śniegiem i wiatrem. Większość osób decyduje się na kurtkę zimową outdoorową z membraną o wysokiej wodoodporności i oddychalności (hardshell). Zimą w górach jest to absolutnie niezbędny element garderoby! Jeśli jednak wilgotność powietrza nie jest wysoka, hardshell lepiej zostawić w plecaku i sięgnąć po puchową kurtkę zimową. Jest znacznie lżejsza i wygodniejsza od membranowej!
Pozostałe elementy garderoby
Odzież w góry to znacznie więcej niż bielizna termoaktywna, polar i kurtka zimowa. Outdoor wymaga dodatkowych przygotowań, zwłaszcza gdy słupek rtęci spada mocno poniżej zera. Postaw na dobre softshellowe spodnie, stuptuty i rękawiczki. Zabierz ze sobą dwie lub nawet trzy pary różnej grubości – nie zajmują wiele miejsca, a podejrzanie łatwo się gubią. Pamiętaj też o skarpetach, czapce i okularach przeciwsłonecznych, gdyż zimowe słońce potrafi oślepiać! Zainwestuj w komin wielofunkcyjny, który w zależności od potrzeb będzie pełnić najróżniejsze funkcje – może być opaską, czapką, kominiarką czy szalikiem.
Co spakować w góry zimą?
Na koniec pora zastanowić się, co zabrać zimą w góry oprócz ubrań. Pamiętaj o wysokoenergetycznym prowiancie, termosie z gorącą herbatą oraz śpiworze o zakresie temperatur dopasowanym do miejsca noclegu. W mniej wymagającym terenie przydadzą Ci się kije trekkingowe z szerokimi talerzykami, a gdy zrobi się stromo – czekan. Jeśli szlaki pokrywa gruba warstwa świeżego śniegu, możesz pomyśleć o rakietach śnieżnych, dzięki którym nie będziesz się zapadać. Zabierz ze sobą raki lub raczki, które zapewnią Ci przyczepność na oblodzonym podłożu, a do plecaka zapakuj apteczkę z podstawowym wyposażeniem, mapę i czołówkę z zapasem baterii. Wybierasz się w obszar zagrożony lawinami? Nie zapomnij o lawinowym ABC i ukończeniu kursu, na którym pokażą Ci, jak się nim prawidłowo i efektywnie posługiwać!
Planujesz zimową wyprawę w góry? Ciepłe śpiwory oraz kurtki zimowe puchowe znajdziesz na pajaksport.pl. Po naszą odzież puchową sięgają najlepsi himalaiści i alpiniści!
Źródło zdjęć: pajaksport.pl
materiał zewnętrzny