Wielu z nas lubi jeździć na wakacje nad polskie morze. Szczególną popularnością cieszy się tutaj z pewnością aglomeracja trójmiejska, ze szczególnym uwzględnieniem Gdańska. Pobyt w tak dużym mieście położonym nad brzegiem Zatoki Gdańskiej to nie tylko plaże czy Jarmark Dominikański. Warto tutaj z pewnością skorzystać z licznych placówek muzealnych, do których zaliczamy interesujące oraz nowoczesne Muzeum Bursztynu. Istniejące w Gdańsku Muzeum Bursztynu, zostało otwarte dla zwiedzających w 2006 roku i od tej pory cieszy się wielką popularnością wśród turystów jak i mieszkańców oraz mieszkanek grodu nad Motławą. Warto więc dowiedzieć się o nim nieco więcej, bo jest to muzeum, w którym z pewnością trzeba zagościć.
Muzeum Bursztynu Gdańsk – trzeba je odwiedzić jak najszybciej
Muzeum Bursztynu to jeden z najmłodszych oddziałów Muzeum Gdańska, który został powołany do życia w dwutysięcznym roku. Oficjalne otwarcie Muzeum Bursztynu w Gdańsku odbyło się sześć lat później, a jego pierwszą siedzibą była Wieża Więzienna, znajdująca się tuż obok Katowni i Złotej Bramy. Od 2021 roku jedną z największych kolekcji bursztynu na świecie można podziwiać w Wielkim Młynie. Jest to dawny budynek młyna, który został wybudowany przez Krzyżaków w połowie XIV wieku. Dzięki temu muzeum oraz innym działaniom związanym z jantarem, Gdańsk może być nazywany światową stolicą bursztynu. Powierzchnia wystawiennicza muzeum to około tysiąca metrów kwadratowych, a jego trzon kolekcji stanowi bursztyn bałtycki. Największy młyn średniowiecznej Europy mieści w sobie, m.in. największą na świecie bryłę bursztynu sumatrzańskiego, która waży nieco ponad sześćdziesiąt osiem kilogramów. Przechadzając się po starym mieście, za jakie uchodzi ponad tysiącletni Gdańsk, warto zajść do Wielkiego Młyna, by zobaczyć bursztyn w całej jego krasie.
Co można zobaczyć w gdańskim Muzeum Bursztynu?
Podczas pobytu w muzeum dowiemy się wiele o samym procesie powstawania bursztynu, obejrzymy liczne inkluzje, czy też olśniewające wyroby rzemieślnicze sprzed wieków, jak i współczesne projekty artystów: bursztynniczek i bursztynników. Najpiękniejsze obiekty pochodzą więc z różnych warsztatów, a największa bryła bursztynu na świecie dodatkowo rozpala wyobraźnię zwiedzających je osób. Przed wizytą w tej placówce warto sprawdzić na stronie muzeum online, jakie są godziny jego otwarcia, czy też za ile można nabyć bilety do muzeum. Gdańsk wciąż należy do najważniejszych ośrodków rzemiosła bursztynniczego, o czym bez trudu się przekonamy odwiedzając liczne sklepy z bursztynem w tym mieście. Przechadzając się po tym nowoczesnym muzeum, dostępnym w pełni dla osób z dysfunkcją ruchu, dowiemy się z pewnością o Bursztynowej Komnacie, czy też jak wyglądał i jak powstał “bursztynowy las”. Warto więc tutaj zwiedzić wystawę stałą, na której znajdziemy arcydzieła ze złotego okresu Gdańska czy też piękne przykłady nowoczesnej biżuterii z bursztynem. Spędzając w Gdańsku jedną noc, dobrze by było uwzględnić Wielki Młyn na swojej ścieżce turystycznej, by obejrzeć to jedyne oraz unikalne na skalę światową Muzeum Bursztynu nad Kanałem Raduni. Muzeum Bursztynu w Gdańsku oferuje także spotkania z cyklu “Akademia Bursztynu”, podczas których dzieci i młodzież mogą się dowiedzieć o wiele więcej o mistrzostwie dawnych bursztynników oraz spróbować swoich sił, np. w konkursach wiedzy o bursztynie, itp. Znaczący wkład bursztynnictwa do rozwoju Gdańska jest tam widoczny na każdym kroku – wizyta w tym muzeum z pewnością utwierdzi nas w tym przekonaniu.
materiał zewnętrzny