Czy jesteś zapalonym rowerzystą, który z chęcią wyruszy na szlaki, gdy tylko stopnieje śnieg? Jeśli tak, to prawdopodobnie szukasz sposobów na przygotowanie się do nadchodzącego sezonu rowerowego. W końcu zimowe miesiące mogą być długie i zimne, a Ty nie chcesz utknąć w domu, gdy nadejdzie wreszcie ciepła pogoda. Nie chcesz też przecież czuć się słabym i niewytrenowanym, gdy przyjdzie kolej na pierwsze górskie eskapady. Poniższy poradnik pomoże Ci przygotować się do nadchodzącego sezonu rowerowego.

Poniżej zebraliśmy pięć wskazówek dla miłośników kolarstwa, przygotowanych przez doświadczonego trenera personalnego, redaktora portalu Fitnessowy.NET

1. Utrzymaj formę dzięki indoor cycling

Indoor cycling to świetny sposób na utrzymanie kondycji podczas zimowych miesięcy. Inwestycja w rower stacjonarny lub trenażer to świetny sposób na pozostanie aktywnym i utrzymanie ciała w formie, jednak wiele osób ma problem z motywacją do jazdy w czterech ścianach własnego domu. Na pomoc przychodzą tutaj zorganizowane zajęcia Indoor Cycling, odbywające się w klubach fitness całego kraju. Jeśli zależy Ci na dobrym przygotowaniu, poszukaj klubu w którym znajdziesz rowery spinningowe z pomiarem mocy. To pozwoli Ci lepiej przygotować się do sezonu!

2. Trening siłowy

Trening siłowy jest ważną częścią rutyny treningowej każdego ambitnego rowerzysty. Kluczem jest wzmocnienie mięśni korpusu, nóg i ramion, aby poprawić Twoją  wydajność i zmniejszyć ryzyko kontuzji. Ćwiczenia z dziedziny treningu funkcjonalnego, takie jak przysiady, martwe ciągi, swingi, podciąganie i pompki mogą pomóc przygotować Cię lepiej do sezonu. Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na trenera personalnego – nic straconego. Wiele porad znajdziesz na portalach o tematyce treningowej. Obszerną bazę ćwiczeń znajdziesz np. na wspomnianej stronie Fitnessowy.NET

3. Zadbaj o dobre paliwo dla swojego ciała

Zdrowe odżywianie jest istotną częścią rutyny treningowej każdego sportowca. Upewnij się, że otrzymujesz wystarczającą ilość węglowodanów, białka i zdrowych tłuszczów, aby utrzymać poziom energii. Jedzenie dużej ilości owoców i warzyw to także świetny sposób na dostarczenie organizmowi witamin i minerałów, których potrzebuje, by pozostać w najlepszej formie. Dobrze jest wykonać od czasu do czasu badania krwi, które pozwolą zdiagnozować ewentualne niedobory.

4. Znajdź partnera treningowego

Posiadanie partnera treningowego może pomóc Ci zachować motywację podczas zimowych miesięcy. Znajdź znajomego, współpracownika lub członka rodziny, który będzie Twoim partnerem, abyście mogli się wzajemnie motywować. Jeśli jesteś zrzeszony w drużynie kolarskiej, spróbuj zmotywować kolegów i koleżanki do wspólnych treningów.

5. Nie zapominaj o odpoczynku

Odpoczynek jest kluczową częścią procesu treningowego. Regeneracja po intensywnym wysiłku pozwala odbudować uszkodzenia włókien mięśniowych, i zregenerować się ośrodkowemu układowi nerwowemu. Jednym z częstych błędów trenujących amatorsko jest próba robienia zbyt dużo, w zbyt krótkim czasie. Do poprawy swoich wyników sportowych niekoniecznie musimy trenować więcej – bardzo często wystarczy trenować mądrzej.

Stosując się do tych wskazówek, będziesz  w stanie się dobrze przygotować się do nadchodzącego sezonu rowerowego. Ostatnie lata przynoszą wiele dobrej pogody i świetnych warunków do jazdy. Co ważne, rowerzystów dostrzegają też samorządy. W wielu podgórskich gminach przygotowano specjalne trasy rowerowe stworzone z myślą o pasjonatach kolarstwa górskiego. Wymienić tutaj należy chociażby Singletrack Glaciensis w Sudetach, Enduro Trails w Beskidach czy Singletrack pod Smrkiem na granicy polsko-czeskiej. Jeśli nie masz pomysłu dokąd jechać, możesz skorzystać z bazy szlaków portalu Informator Górski, który pomoże Ci zorientować się w atrakcjach danej okolicy.

Materiał zewnętrzny