Katowice często są niedoceniane przez turystów i podróżników – niesłusznie, bo mają do zaoferowania wiele ciekawych miejsc dla osób z różnymi zainteresowaniami. Zarówno rodziny, grupy znajomych, jak i pary czy single znajdą tu wiele ciekawych sposobów spędzenia czasu i zapoznania się ze stolicą Górnego Śląska. Sprawdź, jak zaplanować idealny weekend w Katowicach!

Śląsk to nie tylko kopalnie i przemysł, a stolica Śląska potrafi naprawdę zaskoczyć turystów, którzy dadzą jej szansę. Świetna architektura, doskonałe jedzenie, atrakcje sezonowe i całoroczne – jeśli chcesz zaplanować ekscytujący weekend w Katowicach i odkryć niedoceniony urok tego miasta, w tym artykule podpowiadamy, jak się do tego zabrać!

Atrakcyjne i niebanalne noclegi – Katowice

Każda podróż, nawet ta weekendowa, zaczyna się od planowania noclegu. Powinien być przede wszystkim dobrze zlokalizowany – najlepiej blisko centrum i wszelkich najważniejszych atrakcji. Jeśli chodzi o noclegi, Katowice także mają wiele do zaoferowania. Kto powiedział, że nocleg sam w sobie nie może być jedną z atrakcji? Niekoniecznie muszą to być hotele – Katowice centrum pełne jest niedrogich, ale świetnych, klimatycznych hosteli. Świetnym wyborem będzie na przykład hostel z tematycznymi pokojami, pełen planszówek i gier wideo.

Odkryj architekturę Górnego Śląska

Katowice to miasto warte zobaczenia chociażby ze względu na jego ciekawą architekturę i zabytkowe budynki. Ponieważ infrastruktura miasta zmieniała się bardzo szybko, często powstawały nowe osiedla w zupełnie różnych stylach. Jednymi z najważniejszych są oczywiście stare osiedla górnicze – Nikiszowiec i Giszowiec. To one najlepiej oddają ducha architektury dawnego Śląska, gdzie znaleźć można także jedną z głównych atrakcji: Dział Etnologii Miasta Muzeum Historii Katowic.

Warto odbyć także spacer ulicą Mickiewicza pełną eklektycznych i secesyjnych kamienic, odwiedzić Park Kościuszki, by zobaczyć drewniany kościółek pw. św. Michała Archanioła oraz XVII-wieczną dzwonnicę. Nie można pominąć także słynnego Spodka, a tuż obok niego Strefy Kultury oraz nowoczesnego budynku NOSPR.

Rynek, Park Śląski i… street art!

Weekendowy wypad do Katowic to także doskonała okazja, by zwiedzić Rynek w centrum miasta. Stał się on w ostatnich latach bardziej nowoczesny i zachęca do wypoczynku rodem z Kalifornii. Sztuczny fragment rzeki, leżaki i palmy z gliwickiej palmiarni faktycznie nadają temu miejscu iście egzotycznego charakteru. To właśnie na Rynku często odbywają się też różnego rodzaju wydarzenia, w których warto uczestniczyć.

Koniecznie odwiedź także Park Śląski (częściowo znajdujący się w Katowicach, a częściowo w Chorzowie), który jest większy od słynnego Central Parku w Nowym Jorku. Wieczorem udaj się na imprezowy deptak na ulicy Dworcowej, a jeśli będziesz miał szczęście i trafisz na festiwal Street Art, zobaczysz jak powstają najciekawsze murale w całym mieście! Możesz wybrać się także na ich poszukiwania, a przy okazji podziwiać niezwykły charakter Katowic.

materiał zewnętrzny