Przez wiele, wiele lat stal była niezastąpionym materiałem używanym do produkcji ram rowerowych. Gwarantowała doskonałą sztywność, wytrzymałość na przeciążenia czy czynniki środowiskowe. Trend jednak uległ zmianie i coraz częściej ramy rowerowe produkowane są z aluminium czy karbonu.
Stal od wieków była idealnym metalem konstrukcyjnym, ponieważ podlegała niemal dowolnej obróbce. Dzięki swojej plastyczności przybierała niemal dowolny kształt, co pozwalało uzyskać różnorodne formy konstrukcyjne. Jednak z biegiem lat nowe technologie umożliwiły produkcję różnych konstrukcji, a w tym ram rowerowych z innych, lżejszych materiałów o nieco odmiennych własnościach. Aluminium czy włókno węglowe (inaczej karbon) z powodzeniem zastąpiły ciężkie i nieco toporne konstrukcje stalowe. Jednym z głównych powodów takiego stanu rzeczy był rozwój kolarstwa. Rowery były coraz lżejsze, szybsze, bardziej dynamiczne, a nadal zachowywały takie własności jak sztywna i wytrzymała konstrukcja. Obecnie możemy wybrać rower komercyjny czy wyścigowy z każdym z wymienionych typów metali.
Niezastąpiona klasyczna stal
Niezależnie od tego, czy wybieramy rowery Kross, rowery miejskie, czy górskie, to rama wykonana ze stali zawsze się sprawdzi. Jest to materiał szalenie twardy, mało elastyczny, który świetnie wytrzymuje przeciążenia na zjazdach rowerowych – górskich oraz szosowe, dalekie wycieczki. Stal obok karbonu jest materiałem najlepiej pochłaniającym wibracje, co świetnie wpływa na komfort jazdy. Poza tym ramy stalowe łatwo naprawić w przypadku uszkodzenia mechanicznego, co nie zawsze jest pewne w przypadku innych stopów.
Poza tym jest to materiał zabezpieczony przed korozją i świetnie znoszący trudy eksploatacji w zmiennych temperaturach czy deszczowej aurze. Minusem tego typu materiału jest stosunkowo duży ciężar, który może doskwierać dzieciom podczas jazdy, prowadzenia roweru czy dorosłym podczas transportu samochodowego lub na piętro.
Niedrogi, sztywny, a do tego bardzo lekki rower z aluminium
Z aluminium produkowane są wszelkiego typu rowery Kross, górskie czy MTB. W ofercie uznanej marki można znaleźć również rowery Kross damskie, dziecięce wykonane z aluminium. Czym się charakteryzuje rama aluminiowa?
Aluminium jest sztywne, względnie wytrzymałe, lekkie a do tego stosunkowo niedrogie w porównaniu do karbonu. Dzięki plastyczności z aluminium można formować dowolne profile, dlatego stworzenie nawet najbardziej skomplikowanej ramy nie jest problemem. Geometria ramy w ten sposób jest zależna wyłącznie od koncepcji roweru – przeznaczenia. Minusem aluminium jest to, że jest strasznie sztywne, co powoduje, że słabiej od stali pochłania wibracje, co nieco obniża komfort jazdy. W rowerach Kross można spotkać rozwiązanie niwelujące ten dyskomfort w postaci przednich widelców z karbonu.
Włókno węglowe, czyli lekki i wytrzymały karbon
Włókno węglowe jest materiałem trudnym do obrobienia. Wymaga specjalistycznych maszyn i sterylnych warunków, dlatego jest materiałem znacząco droższym od aluminium czy stali. Jednak cena przekłada się też na jakość ramy rowerowej i prowadzenie całego roweru. Rowery Kross MTB, górskie czy miejskie dzięki ramie karbonowej świetnie się prowadzą. Jazda jest lekka, dynamiczna i bardzo precyzyjna, co jest szczególnie ważne podczas wyścigów. Karbon jest łatwy w obróbce, dlatego można wyprodukować z niego najbardziej skomplikowane profile. Do tego karbon jest sprężysty, dlatego świetnie broni się przed przeciążeniami, naprężeniem, pochłania wibracje.
Każdy z ram – aluminiowa, karbonowa czy stalowa ma swoje zalety techniczne i walory cenowe. Od budżetu i przeznaczenia roweru zależy, z jaką ramą go wybierzemy.
materiał zewnętrzny