Dominikana to idylliczna karaibska kraina, która zapewnia niezapomniane wakacyjne wspomnienia. Od dziewiczych plaż i krystalicznie czystej wody po bogatą kulturę i historię, w tym kraju każdy znajdzie coś dla siebie. Z serdecznymi i gościnnymi ludźmi, pysznym jedzeniem i tętniącym życiem nocnym, Dominikana jest idealnym miejscem do odpoczynku i zwiedzania. Niezależnie od tego, czy szukasz przygody, relaksu, czy obu tych rzeczy, Dominikana jest idealnym miejscem na wakacje zarówno dla par, grup znajomych, jak i rodzin. Dlaczego warto wybrać się na Dominikanę?

Dominikana – co trzeba wiedzieć?

Dominikana to państwo położone w regionie Karaibów w Ameryce Północnej na wyspie Hispanola, którą dzieli z Haiti. To drugi, zaraz po Kubie, największy wyspiarski kraj na Morzu Karaibskim. Jest to popularne miejsce turystyczne znane z pięknych plaż, ciepłej pogody i żywej kultury. Stolicą i największym miastem kraju jest Santo Domingo, które jest również jednym z najstarszych nieprzerwanie zamieszkałych miast w obu Amerykach. Narodową walutą Dominikany jest peso dominikańskie, jednak na miejscu można także płacić w dolarach, a euro bez problemu wymienia się w banku. Należy zachować szczególną ostrożność w odniesieniu do nieoficjalnych kantorów czy wymianie pieniędzy na ulicy – w takich sytuacjach często dochodzi do oszustwa. Czy Dominikana jest bezpiecznym kierunkiem na wakacje? Wiele mówi się o mafiach czy gangach narkotykowych w kraju. Jednak ich obecność nie wpływa na bezpieczeństwo turystów – warto pamiętać, że Dominikana to popularny turystyczny kierunek, co oznacza, że wiele mieszkańców utrzymuje się z turystyki, więc nie chcą dorobić się złej sławy. Jak w każdym miejscu na świecie, należy tu uważać na kradzieże kieszonkowe i oszustwa, a po zmroku nie spacerować w odludnych miejscach czy nie pozostawać na dzikich plażach. Nie zaleca się także zwiedzania przy granicy z Haiti – lepiej trzymać się turystycznych rejonów. Warto też pamiętać o występowaniu chorób tropikalnych przenoszonych przez komary (podobnie jak w afrykańskich destynacjach, np. w Kenii (https://planetescape.pl/kraj/kenia/) ) i stosować odpowiednią profilaktykę, a w razie niepokojących objawów, niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Wycieczka na Dominikanę – gdzie pojechać?

Dominikana to przepiękna wyspa, znana z przyrodniczego bogactwa. Gęste dżungle, długie, piaszczyste plaże (ponad 1600 km linii brzegowej) i ciepłe Morze Karaibskie zachęcają do eksplorowania kraju. Dominikana wakacje oferuje w pięknym stylu – to doskonała opcja dla wszystkich osób spragnionych słońca, pocztówkowych krajobrazów i odpoczynku w tropikach. Jakie przyrodnicze skarby kryje Dominikana? Najpopularniejsze miejsca to m.in. Wyspy Saona, znajdujące się we wschodniej części kraju, należąc do parku narodowego East National Park. Plaże słyną z iście pocztówkowych widoków i to miejsce jest polecane także dla rodzin z dziećmi ze względu na płytkie wejście do morza. Saona Island posiada także bardzo dobrą bazę hotelową w zróżnicowanym budżecie, podobnie jak Punta Cana – miasteczko, które często wybierane jest jako punkt bazowy ze względu na bliskość lotniska. Będąc na Dominikanie koniecznie trzeba odwiedzić zachwycający Park Narodowy Los Haitises z dwoma nadmorskimi miasteczkami, Samaná i Sabana de la Mar. Miejsce to słynie z pięknych widoków, występowaniu ponad 700 gatunków roślin tropikalnych oraz dobrego punktu na obserwowanie wieloryby (w trakcie sezonu). Na terenie parku znajduje się wiele jaskiń, grot, wodospadów, lasów namorzynowych i plaż. Wycieczka do Parku Narodowego Los Haitises to zdecydowanie punkt, którego nie można pominąć! Jeśli zaś chodzi o zwiedzanie miast, warto poświęcić chociaż jeden dzień na spacer po stolicy wyspy, Santo Domingo, które cieszy się typową dla wyspiarzy spokojną atmosferą. Przejdźcie się po najdłuższej ulicy Calle Las Damas, podziwiając zabytkową architekturę i kosztując lokalnej kuchni.

materiał zewnętrzny