Już od wiosny wszyscy uczniowie są myślami przy wakacjach, czekają z utęsknieniem na wolne, ciepłe dni i odpoczynek od szkolnych stresów. Od wczesnej wiosny też dostępne są już oferty organizatorów dotyczące wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży. Ogrom z tych wyjazdów organizowany jest nad morzem i jeziorem. Obozy nad jeziorami to absolutny hit wkacji i stanowią oferty najczęściej wybierane przez klientów. Nad jeziorem nie sposób się nudzić – otoczenie lasów, turystycznych miejscowości i lokalnych atrakcji jest fascynujące nawet wtedy, gdy chwilowo zabraknie pogody. Podczas złej pogody nad morzem czasem nie ma co robić, a po górach nie każdy lubi chodzić, dlatego jeziora tu stanowczo wygrywają.  Na piesze wycieczki, rajdy rowerowe nie jest konieczne piękne słońce non stop. Jeśli jednak jest pogoda, wówczas możemy skorzystać z całego wachlarza cudownych aktywności – a jest tu w czym wybierać, czasy się zmieniają i wszystkie ośrodki prześcigają się w innowacyjnych rozwiązaniach. Obozy nad jeziorami mają do dyspozycji zazwyczaj duże ośrodki, a w nich kompleksy rozmaitych boisk, sal, kortów, siłowni pod dachem i pod chmurką, placów zabaw czy mini parków linowych.

Często ośrodki, które przyjmują obóz nad jeziorem, dysponują też ściankami wspinaczkowymi, tyrolkami, wieżami ze skrzynek, polami do mini golfa albo nawet torem do gry w kapsle. Coraz częściej możemy zobaczyć też quady, pola paintballowe, tory łucznicze, giga – szachy, czy sprzęty do ćwiczeń. Jednak obóz nad jeziorem to głównie nadzieja na skorzystanie jak najwięcej z wodnych atrakcji. Organizatorzy doskonale o tym wiedzą, więc wybierają ośrodki z jak największą liczbą wodnych atrakcji. Pomost, port jachtowy czy kąpielisko umilą pobyt, kajaki i rowery wodne są standardem, a coraz częściej klienci mogą skorzystać też z nowoczesnych rowerków wodnych w kształcie auta czy łabędzia. Fantastycznie, jeśli obozy nad jeziorami mogą skorzystać też z lekcji i sprzętu do windsurfingu, z nowoczesnych i modnych desek SUP, czy z fajnych zjeżdżalni. Najlepsze ośrodki mają nawet dmuchane place zabaw kładzione na wodę – jest to spora inwestycja i jeszcze rzadko spotykana, bo droga, ale za to ile frajdy dająca… Kto nie chciałby poskakać po wodnych trampolinach, wyrzutniach, przejść przez wodne tory przeszkód, czy zdobyć górę lodową na jeziorze? Nawet dorośli chętnie wskoczą na taki plac zabaw i nie ma w tym nic dziwnego – frajda jest niesamowita. Oczywiście jesli obóz nad jeziorem korzysta z takich zabawek, wówczas wszyscy uczestnicy bez względu na wiek sa w kamizelkach asekuracyjnych.

Nowością w ostatnich sezonach są też maty wodne – wielkie płachty podobne do grubej karimaty kładzione na wodzie. Water Mat, bo tak się to nazywa (polskiej nazwy nie ma), jest nie lada atrakcją, gdyż może się na niej bawić lub pływać kilkoro dzieci lub nawet kilkanaścioro jednocześnie. Mata cały czas unosi się na wodzie i można na niej biegać, tanczyć czy ćwiczyć, co jest fajnym urozmaiceniem na przykład dla obozów typu fitness czy gimnastycznych. Obozy nad jeziorem są fantastyczną przygodą, nawet, gdy nie mamy do dyspozycji tych wszystkich nowinek, a pozostaje nam klasyczny dmuchany materac czy kółko do pływania. Przydatne bądą też płetwy, maska z fajką, czy łopatki i wiaderka do piasku dla młodszych dzieci – przecież w jeziorze można spróbować złowić małą rybkę, a nawet spotkać raki. Na wypoczynek i wybór obozu nad jeziorem wybierajmy okolice i akweny czyste, na terenach nie skażonych ekologicznie. Na obóz nad jeziorem najlepsze są ośrodki, które posiadają własną plażę.

Oczywiście nie zapominamy też o żeglarstwie – obozy nad jeziorami w dużej mierze to oferty właśnie żeglarskie albo żeglarstwo połączone z inną tematyką (na przykład z paintballem czy rowerami). Obozy nad jeziorami to możliwość nauczenia się sztuki władania jachtem, zatem bardzo polecane są już dla siedmiolatków wyjazdy na optymisty, dla nieco starszych – żeglarskie akademie dla dzieci, a dla nastolatków przeróżne obozy w formie rejsów lub stacjonarne. Od czternastego roku życia można już wziąć udział w kursie na patent żeglarza jachtowego i zdobyć takie uprawnienia. Często na tym samym obozie młodzież robi też uprawnienia sternika motorowodnego, aby móc kierować motorówką. Te patenty mogą przydać się w przyszłości, są też potwierdzeniem posiadania podstawowych umiejętności. Posiadając patent żeglarski, młodym osobom łatwo też znaleźć pracę na obozach żeglarskich jako kadra. Młody uczestnik może też zrobić uprawnienia sternika – a to już daje jeszcze więcej możliwości. Zresztą w samym żeglarstwie najważniejsza jest świetna zabawa, doskonale spędzony czas z innymi ludźmi na łonie natury, wiatr i wodna bryza na twarzy – żagle od wieków dają ludziom frajdę i szczęście, więc podtrzymujmy te tradycje jak najdłużej, zwłaszcza, że w Polsce mamy wiele pięknych jezior i szlaków żeglarskich przez całe Mazury.

Jesli chodzi o obozy nad jeziorami i ich ceny, do najdroższych należą obozy windsurfingowe i kitesurfingowe, potem rejsy żeglarskie po morzu, następnie kolonie żeglarskie z patentem, obozy żeglarskie rekreacyjne i żeglarskie akademie. Do tańszych należą obozy nad jeziorami wypoczynkowe, sportowe, wodne, rekreacyjne, survivalowe czy rajdy przygodowe. Obozy nad jeziorami mają oczywiscie więcej tematyk, niektóre z nich są droższe, inne tańsze, ale generalnie planując obóz nad jeziorem należy wziąć pod uwagę wydatek od 1300 zł do 1900 zł. Wszystko zależy od liczby atrakcji, wybranych fakultetów dodatkowych i dojazdu – w każdym razie średnia cena obozu ze wszytskim to zwykle 1600-1800 zł. Jest to spory wydatek, ale należy też rozumieć, że młody uczestnik będzie miał tam zapewnione naprawdę mnóstwo takich atrakcji, których rodzice sami w domu na pewno mu nie zapewnią.

Wartością dodaną obozu jest też świetna nauka samodzielnosci i odnajdywania się w nowych sytuacjach, są wręcz specjalne obozy organizowane tylko w tym celu – na przykład wyjazdy survivalowe czy sportowe mają w sobie dużą dozę ciągłej integracji i wciaż nowych wyzwań. Młodzi uczestnicy muszą stawić czoła nowym przygodom, umieć współpracować w grupie i nauczyć się radzić z rozłąką z domem i rodzicami.

materiał zewnętrzny