Lokalizacja, która posiada duszę i moc inspirowania. Od ponad wieku zachwyca, daje natchnienie oraz czaruje swym urokiem.

Historia miejsca jest jednak nieoczywista i wielu nieznana – dotyczy to nawet lokalnych mieszkańców. Historia, która wiąże się ze wspomnianą doliną, przeplata się ze zrządzeniem losu, Nagrodą Nobla i kolonią znamienitych osobistości, którzy postanowili odwiedzić Karkonosze.

Magiczny urok Karkonoszy

Historia Doliny Siedmiu Domów sięga ponad sto lat wstecz. Na przełomie XIX i XX wieku miejsce było zupełnie nieznane, ot – położona na uboczu dolinka z malowniczym widokiem. Zachwyciła jednak braci Gerharta i Carla Hauptmannów, którzy postanowili założyć w niej kolonię zrzeszającą artystów i uczonych – na kształt tych, które powstawały w innych zakątkach Europy. Jeśli wierzyć legendom, jeden z braci spacerował po karkonoskich szlakach i w pewnym momencie zboczył z głównego traktu. Podczas tej wędrówki trafił na wspomniane miejsce i zupełnie się nim oczarował. Po powrocie do domu zapowiedział, iż stworzyć tam niezwykłe miejsce. Tak też się stało. Czy było to zrządzenie losu, czysty przypadek, czy może przeznaczenie? Kto wie, czy wydarzenie to i inspiracja czerpana z Karkonoszy nie przyczyniły się do otrzymania przez Gerharta Hauptmanna Nagrody Nobla? Choć dolina tętniła życiem i zachwycała jej bywalców, z biegiem czasu i historii się wyludniła i zaczęła niszczeć. Wydawało się, że jej lata świetności minęły. Tak się jednak nie stało.

Drugie życie

Ponad sto lat po tym, jak zachwycił się miejscem noblista Gerhart Hauptmann, w tym niezwykłym zakątku Karkonoszy powstał niecodzienny kompleks, który w dalszym ciągu zachwyca bywalców i inspiruje. W byłej Dolinie Siedmiu Domów powstał resort Norweska Dolina, który dziś moglibyśmy nazwać raczej Doliną Dziewięciu Domów. Powstało tutaj 9 wyjątkowych willi utrzymanych w nordyckim stylu, które pełnią funkcję aparthotelu ze Spa w Szklarskiej Porębie. Na gości czeka tutaj również basen, kręgielnia, bar czy profesjonalne sale konferencyjne. W resorcie wypoczniemy w eleganckich i wygodnych apartamentach, które zapewniają bezpieczeństwo oraz komfort. Nie brak tutaj również terenów zielonych i stref relaksu, w których możemy poczuć się niczym wcześniej wspomniani artyści i uczeni zachwyceni okoliczną przyrodą. Resort jest przyjazny rodzinie i na maluchów czeka tu wiele atrakcji na zewnątrz oraz wewnątrz, w tym sala zabaw, a dodatkowo spędzimy tutaj urlop z pupilem – zwierzęta są akceptowane. Nie musimy być jednak zatrzymywać się w Norweskiej Dolinie, by poznać jej uroki – możemy wpaść na kawę do tutejszej kawiarni, odwiedzić restaurację czy skorzystać z oferty Spa, saun bądź basenu. Więcej informacji znajduje się na stronie https://www.norweskadolinaresort.pl/aparthotel/o-nas. Jeśli jednak interesuje nas pobyt w resorcie, warto zapoznać się z aktualnymi ofertami, które zawsze znajdziemy na https://www.norweskadolinaresort.pl/ceny-i-pakiety/norweska-dolina.

Lokalizacja

Dolina Siedmiu Domów położona jest nieopodal stacji kolejowej Szklarska Poręba Średnia – dzieli je ok. 700 metrów. Dystans do centrum to ok. 1900 metrów, czyli ok. 20-25 minut spacerem. W pobliżu znajduje się wiele atrakcji, np. Park Ducha Gór, Dino Park, Sowie Skały, wyciąg narciarski czy Wodospad Szklarki. Adres doliny: Kopernika 9e, 58-580 Szklarska Poręba.

materiał zewnętrzny