Nysa, miasteczko z ciekawą historią, wzbudza zainteresowanie wielu turystów z całego kraju. Jeśli planujemy odwiedzić je w niedalekiej przyszłości, warto byłoby dowiedzieć się, na jakiego rodzaju atrakcje możemy liczyć w Nysie. Na szczęście, jest ich całkiem sporo.

1. Rynek

Jedną z ważniejszych atrakcji Nysy jest rzecz jasna rynek. To naprawdę urokliwe miejsce, które zachwyca turystów ciekawymi budynkami. Trzeba przyznać, że miejsce to uległo poważnym zniszczeniom na skutek działań Armii Czerwonej. Niemniej jednak, wciąż wywiera na odwiedzających Nysę osobach spore wrażenie. Kolorowe kamieniczki, a także piękna fontanna to tylko niektóre z atrakcji tego miejsca. W pobliżu znajduje się też wiele urokliwych knajpek i kawiarni, w których można spożyć smaczny posiłek bądź uraczyć się filiżanką aromatycznej kawy lub herbaty.

2. Bastion świętej Jadwigi

Adres: Piastowska 19, tel: 77 433 49 71

Przy ulicy Piastowskiej mieści się kolejna ciekawa atrakcja, jaką jest Bastion św. Jadwigi. Miejsce to posiada naprawdę sporą wartość historyczną, a pracujące w nim osoby chętnie przybliżą jego interesującą historię. Turyści mogą liczyć na to, że będą mogli podziwiać znajdujące się tu eksponaty. Co ważne, do Bastionu świętej Jadwigi można wejść zupełnie za darmo. Trzeba jednak liczyć się z tym, że w sezonie do tego miejsca mogą być dość długie kolejki.

3. Wieża Bramy Zębickiej

Adres: Bolesława Krzywoustego 20

Wieża ta stanowi pozostałość po fortyfikacjach, które znajdowały się tutaj dawno temu, bo w czasach średniowiecza. Współcześnie miejsce to otacza deptak, po którym w sezonie spaceruje całe mnóstwo odwiedzających Nysę turystów. Na deptaku ulokowana jest też fontanna, która może być uznana za szczególną atrakcję dla dzieci. W pobliżu wieży Bramy Zębickiej nie brakuje też niewielkich rozmiarów makiety. Ta z kolei przedstawia zabudowę średniowieczną dawnego nyskiego rynku. Makieta może wydać się ciekawa nie tylko osobom dorosłym, ale i dzieciom. Będąc w tym miejscu warto pokusić się o zrobienie pamiątkowych zdjęć.

4. Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki

Adres: Rynek 2, tel: 77 433 25 05

Kościół farny w Nysie zasługuje na uznanie ze względu na swój wyjątkowy wygląd. Dlatego też przyciąga uwagę licznych turystów. Pochodzi on jeszcze z wieku XV i jest to świątynia typowo gotycka. Kościół ten wyróżnia przede wszystkim najbardziej stromy w Europie dach. Warto wspomnieć także o tym, że pełni on funkcję bazyliki mniejszej. Świątynia wyróżnia się nie tylko pięknym wyglądem z zewnątrz, ale i wewnątrz. Można podziwiać tam liczne malowidła oraz rzeźby.

5. Altana Eichendorffa

Adres: Bukszpanowa 5

Altana jest jednym z piękniejszych i wyjątkowo uroczych miejsc w Nysie. Wydaje się, że warto polecić ją przede wszystkim zakochanym w sobie parom, choć rzecz jasna nie tylko. Z tego miejsca roztacza się niezwykle piękny widok na Góry Opawskie. Można też podziwiać stąd cudowne zachody słońca nad jeziorem Nyskim. Miejsce to stanowi też świetną bazę wypadową. Jeśli lubimy aktywność fizyczną, możemy śmiało udać się stąd na jakąś przechadzkę. Spacerować można zarówno mało wymagającymi, jak i tymi bardziej wymagającymi trasami. Dzięki temu, każdy znajdzie coś dla siebie.

6. Fontanna Trytona

Adres: Bracka

Przy ulicy Brackiej znajduje się naprawdę wspaniała fontanna Trytona. Wybudowano ją stosunkowo dawno, bo w latach 1700-1701.  Co ważne, fontannę tę wzorowano na fontannie rzymskiej. Mowa tu o Fontannie del Tritone, ulokowanej na placu Piazza del Tritone. Co ciekawe, to właśnie z uwagi na tę fontannę, Nysa bywa określana mianem Śląskiego Rzymu. Miejsce to, zwłaszcza w sezonie letnim przyciąga uwagę turystów, a także mieszkańców Nysy, które chętnie spędzają tutaj czas.

7. Dom Wagi Miejskiej

Adres: Sukiennicza 2, tel: 48 77 433 27 05

To wyjątkowe miejsce, z którym na dodatek powiązane są różnego rodzaju interesujące historie. Nie ma się temu co dziwić, bo Dom Wagi Miejskiej odgrywał ogromną rolę w życiu miasta. Jednym z bardziej interesujących faktów na temat tego miejsca jest to, iż na początku XIX wieku w budynek trafiło blisko 30 pocisków artylerii. To właśnie z tego powodu, w jednej ze ścian podziwiać można wmurowaną kulę armatnią.

8. Muzeum Powiatowe

Adres: Biskupa Jarosława 11, tel: 77 433 20 83

To muzeum spodoba się na pewno osobom, które uwielbiają oglądać meble z dawnych lat. W Muzeum Powiatowym w Nysie nie brak jest naprawdę ciekawych eksponatów i co ważne, pochodzą one z różnych epok historycznych. Można obejrzeć tu chociażby meble gotyckie, ale również barokowe. W miejscu tym organizowanych jest też wiele różnego rodzaju wystaw o tematyce kulturalnej czy historycznej.

Inne ciekawe atrakcje w Nysie: Terefe.pl/nysa-atrakcje/

materiał zewnętrzny