Nie bez powodu Zakopane od lat przyciąga turystów – znajdą się tutaj liczne atrakcje dla amatorów sportów zimowych i turystyki górskiej, dla par, rodzin z dziećmi i grup przyjaciół. Jako stolica Podhala, Zakopane daje również unikatową możliwość zapoznania się z lokalnym folklorem, wyjątkowym nie tylko na tle kraju, ale także Europy i świata. Co robić w Zakopanem, aby poczuć góralskiego ducha?

Kulig i góralska biesiada – najlepsze sposoby na zatopienie się w lokalny folklor

Pierwszym wyborem zdecydowanie powinien być kulig, najlepiej połączony z góralską biesiadą. W miejscu takim jak Zakopane kuligi oferuje wiele firm – warto wybrać taką, która faktycznie koncentruje się na lokalnym folklorze, dysponującą bezpiecznym, dobrze utrzymanym sprzętem i cieszącą się uznaniem zadowolonych klientów. To dlatego przed wyborem konkretnej oferty sprawdź najpierw oceny i recenzje tych osób, które miały już okazję z niej skorzystać. Dowiedz się również, co wchodzi w skład atrakcji.

Tradycyjnie kulig rozpoczyna się od powitania uczestników – górale prowadzą gości do sań i wyposażają ich w umilający drogę poczęstunek. Sama trasa dostarcza niezapomnianych wrażeń – i to niezależnie od pory dnia. W pełnym słońcu masz doskonałą okazję do podziwiania okolicy – ułóż się wygodnie w saniach, otul ciepłym kocem, zrelaksuj i zachwyć się zimową aurą – oprószonymi śniegiem drzewami, doskonale widocznymi szczytami górskimi, malowniczymi polanami i krajobrazami, widocznymi z innej niż latem perspektywy. Na kulig warto wybrać się w urokliwe okolice – takie jak najdłuższa w Tatrach Dolina Chochołowska. Jeśli chodzi o miejsce na kulig Bukowina Tatrzańska również jest doskonałym wyborem – przejazd przez tę przepięknie położoną wieś dostarczy niezapomnianych wrażeń estetycznych, nastroi trochę optymistycznie i trochę nostalgicznie.

Organizowana po kuligu góralska biesiada pomoże jeszcze lepiej poczuć lokalny folklor. Tym razem zabawa będzie aktywna – możesz śpiewać i tańczyć do woli, a także uczestniczyć w zabawach i konkursach. Nie zabraknie oczywiście tradycyjnego, prostego i pożywnego jedzenia – góralskich kiełbasek pieczonych samodzielnie nad ogniem, kultowych oscypków z żurawiną czy chleba ze swojskim smalcem i ogórkiem kiszonym.

Zakopane – miasto tradycji i sztuki

Poznawanie tradycji Zakopanego umożliwiają również liczne znajdujące się tutaj muzea i galerie sztuki, oddające eklektycznego ducha tego miejsca, uwielbianego niegdyś przez artystyczną bohemę.

Warto zwiedzić Willę Kolibę, prezentującą unikatowy zakopiański styl, zaprojektowaną przez samego Witkacego. Amatorom muzyki klasycznej z pewnością spodoba się muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma, prezentujący liczne przedmioty towarzyszące kompozytorowi na co dzień i w trasie koncertowej. Fanom literatury łezka zakręci się w oku podczas zwiedzania muzeum Kornela Makuszyńskiego a pasjonaci sztuk plastycznych docenią charakterystyczny styl dzieł Władysława Hasiora, zgromadzonych w jego galerii.

Przyjedź do Zakopanego i zanurz się w góralskim folklorze!

materiał zewnętrzny